انواع بیهوشی برای جراحی های زانو

انواع بیهوشی برای جراحی زانو همراه مزایا و عوارض آنها

0
(0)

یکی از نگرانی هایی که برای اکثر کاندید های جراحی زانو وجود دارد مربوط به فرایند بیهوشی می باشد. انتخاب بیهوشی یک تصمیم مهم است که بسیاری از افراد در آن سردرگم هستند. با این که انواع بیهوشی برای جراحی زانو وجود دارد، اما همیشه شما نمی توانید خودتان نوع بیهوشی را انتخاب کنید و گاهی این تصمیم وابسته به جراحی است که باید انجام دهید.

با این حال ما در این مطلب از سایت دکتر حاجی تقی انواع روش های بیهوشی را برای شما آورده ایم و سعی بر این داریم که شما را به خوبی با فرایند هر یک از آن ها آشنا کنیم، تا این امکان را داشته باشید با علم بیشتری تصمیم گیری کنید.

بنابراین اگر شما یا یکی از اطرافیانتان قصد جراحی زانو را دارید و در انتخاب نوع بیهوشی و تفاوت میان آنها سوال هایی دارید توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

نکات مهم در انتخاب نوع بیهوشی

بیهوشی برای جراحی

برای عمل جراحی بیهوشی بهتر است یا بی حسی

قبل از آشنایی با انواع بیهوشی برای جراحی زانو نزد فوق تخصص زانو لازم است که در ابتدا بدانید برای انتخاب نوع بیهوشی باید چه نکاتی را در نظر داشته باشید. این نکات عبارت است از:

تجربیات و اولویت های شما در گذشته: آیا تاکنون تجربه بیهوشی داشته اید؟ آیا بدن شما واکنش خاصی به بیهوشی نشان داده است؟ واکنش سایر اعضای خانواده به بیهوشی شما چه بوده است؟

سلامتی و وضعیت جسمی فعلیتان: آیا سیگاری هستید؟ وزن شما چقدر است آیا اضافه وزن دارید؟ آیا به غیر جراحی زانو باید تحت جراحی دیگری هم قرار بگیرید؟

واکنش شما نسبت به دارو ها: حساسیت دارویی دارید؟ آیا تاکنون عوارض جانبی در خصوص یک دارو برایتان پیش آمده است؟ در حال حاضر از چه دارو، مکمل، ویتامین و دارو های گیاهی استفاده می کنید؟

خطرات موجود: البته این موضوع وابسته به نوع بیهوشی شما می باشد، با این حال مشکلات معمولا شامل آسیب های تنفسی، واکنش های آلرژیک، آسیب های عصبی می باشد. در خصوص این موضوع پس از انتخاب نوع بیهوشی جراه توضیحات لازم را ارائه خواهد داد.

تیم بیهوشی: مهارت و تجربیات تیم بیهوشی و مراقبتی، نفش بسیار مهمی در روند جراحی شما خواهد داشت.

انواع بیهوشی برای جراحی زانو

روش های بیهوشی برای جراحی

انواع بیهوشی برای جراحی های زانو

سه دسته رایج بیهوشی برای هر نوع عمل زانو اعم از تعویض مفصل زانو وجود دارد که معمولا یکی از آن ها انتخاب می شود: موضعی، منطقه ای و عمومی

بی حسی موضعی

در این نوع از بیهوشی فقط ناحیه ای خاص از تحت درمان بی حس می شود، به این صورت که قسمت مورد نظر با استفاده از تزریق، اسپری یا پماد بی حس می شود، اما این بی حسی برای مدت کوتاهی دوام دارد.

در طی این بیهوشی بیمار کاملا هوشیار است و تنها بخشی از اعضای بدن بی حس است، این نوع از بیهوشی زمانی انتخاب می شود که عمل کوچک و سرپایی باشد، برای جراحی های بزرگ، مانند تعویض مفصل زانو یا تعویض مفصل لگن، بی حسی موضعی ممکن است برای تکمیل نوع اصلی بی هوشی استفاده شود.

بی حسی منطقه ای

بی حسی منطقه ای شامل بلوک اعصاب ناحیه ای خاص از بدن، بدون تاثیر بر مغز یا تنفس است. با توجه به این که شما هوشیار هستید، به همین دلیل آرامش بخش تزریق می شود تا کمی آرام شوید و یک خواب سبک خواهید داشت.

بی حسی منطقه ای خود شامل سه مدل می باشد که عبارت است از:

بلوک های اسپاینال

در این نوع، داروی بیهوشی در بلوک اسپاینال در داخل مایع اطراف طناب نخاعی کخ در بخش های پایین کمر قرار دارد تزریق می شود. این کار یک نوع بی حسی سریع ایجاد می کند که پس از چند ساعت از بین می رود.

بلوک اپی دورال

یک بلوک اپی دورال از کاتتری استفاده می کند که در قسمت پایینی کمر شما قرار می گیرد تا داروهای بیهوشی موضعی را برای مدت زمان متغیری تحویل دهد. این نوع تزریق بسیار شبیه به مدل قبل می باشد و در هر دو در یک موقعیت مشابه تزریق می شوند. با این حال، در مقایسه با یک بلوک اسپاینال کاتتر اپی دورال در یک منطقه کمی متفاوت اطراف نخاع قرار می گیرد.

بلوک عصب محیطی

در طی این تزریق، داروی بیهوشی موضعی به طور مستقیم درون اعصاب اصلی ران مانند عصب فمورال یا عصب سیاتیک تزریق می شود. در طی این تزریق تنها پای تزریق شده بی حس می شود و برای پای دیگر اثر نخواهد داشت.

البته مزایا این تزریق در این است که تنها با یکبار تزریق در اطراف اعصاب، یک بی حسی به نسبت طولانی ایجاد می شود و برای تمامی فرایند جراحی کافی است. گزینه دیگر برای این نوع بلوک حفظ یک کاتتر در محل است که می تواند بی حسی موضعی مداوم را در اطراف اعصاب به مدت چند روز پس از جراحی فراهم نماید.

مهم ترین مزایا انجام بی هوشی منطقه ای عبارتند از: از دست رفتن خون کم تر، حالت تهوع کمتر، خواب آلودگی کمر، کاهش خطر عوارض، بهبود کنترل درد پس از جراحی، کاهش یافتن مشکلاتی مثل حمله قلبی و سکته که ممکن است در زمان بی هوشی عمومی ایجاد شود (البته در موارد بسیار نادر)

اما عوارض انجام بی هوشی شامل: سردرد، مشکل دفع ادرار، واکنش های آلرژیک و در مواقع بسیار کم آسیب عصبی می باشد.

بیهوشی عمومی

از این مدل بیهوشی بیشتر برای جراحی های بزرگ مثل تعویض مفصل زانو استفاده می شود، در طی این نوع از بیهوشی برخلاف مدل های قبلی تمامی بدن شما تحت تاثیر قرار می گیرد، به این صورت که بر روی مغز و سیستم عصبی عمل می کند و شما به طور موقت بیهوش می شوید.

برای بی هوشی هم می توان از تزریق استفاده کرد و هم به کمک استشمام انجام شود. به جهت مدریت بی هوشی یک لوله تنفسی در پایین حلق شما قرار می گیرد تا اکسیژن کنترل شود،

از عوارض بیهوشی عمومی بسیاری از افراد نگران هستند، به طور کلی اگر همه چیز تخت کنترل باشد بعید است که عوارضی برای شما ایجاد شود. اما اگر شما به بیماری های قلبی یا ریوی مزمن دچار هستید امکان بروز عوارض بیشتر می شود.

در طی این بیهوشی به دلیل بالا رفتن ضربان و تعداد تنفس امکان عارضه هایی همچون سکته و حمله قلبی وجود دارد. به دلیل قرار گیری لوله در پایین حلف ممکن است پس از به هوش آمدن برای چند روز به گلودرد و گرفتگی صدا دچار شوید. جدا از این موارد سردرد، حالت تهوع و خواب آلودگی نیز از عوارض های این بیهوشی هستند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را انواع روش های بیهوشی برای جراحی زانو آشنا کنیم. در آخر توجه داشته باشید این که کدام روش برای شما مناسب می باشد چیزی است که باید از پزشک خود بپرسید، زیرا این موضوع وابسته به نوع جراحی است که انجام می دهید، بنابراین حتما در خصوص این موضوع با پزشک خود مشورت داشته باشید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم سوالات موجود در ذهن شما را به خوبی پاسخ دهیم، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه 0 / 5. 0

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *