تعویض مفصل آرنج

تعویض مفصل آرنج

4.9
(84)

تعویض مفصل آرنج نوعی جراحی می باشد که طی آن مفصل آسیب دیده و تخریب شده با یک مفصل جدید جایگرین می شود. اگر چه این جراحی به اندازه تعویض مفصل زانو متداول نمی باشد، اما باز هم می تواند برای کاندید های این عمل بسیار موثر باشد.

عموما بسیار کم پیش می آید که آسیب وارد شده به آرنج به حدی شدید باشد که مفصل آن از بین برود و دیگر کارایی نداشته باشد، اما در صورت رخ دادن صدمات بسیاری برای بیمار به همراه دارد و به جهت جلوگیری از آسیب ها لازم است که از مفصل مصنوعی جایگزین استفاده شود.

در این مطلب از سایت دکتر حاجی تقی قصد داریم بررسی نماییم که این جراحی چگونه انجام می شود، برای چه افرادی مناسب است و نکات مراقبتی بعد از آن چیست. بنابراین اگر شما یا یکی از اطرافیانتان قصد انجام این عمل را دارید توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

چرا جراحی تعویض آرنج انجام می شود؟

مفصل آرنج را سه استخوان به نام‌ های بازو، اولنا و رادیوس را در کنار هم قرار می‌ دهد. در انتهای این استخوان ها و دقیقا جایی که به هم می رسند، به کمک یک ساختار به نام غضروف پوشانده می شوند. این بخش سطح صافی را فراهم می کند که استخوان ها می توانند روی یکدیگر سر بخورند.

در صورت وارد شدن هر نوع آسیب به استخوان ها یا غضروف ها، درد بسیاری برای بیمار ایجاد می شود و در انجام بسیاری از کار ها با مشکل روبرو می شود.

پزشکان جراحی تعویض آرنج را برای تسکین درد و افزایش دامنه حرکتی در افراد مبتلا به درد مزمن آرنج انجام می دهند. زمانی که استفاده از دارو ها یا فیزیوتراپی جوابگو نباشد و درد آنها را به اندازه کافی کاهش نمی دهد.

شرایطی که ممکن است منجر به جراحی تعویض آرنج شود عبارتند از:

 • آسیب: شکستگی یا ترک خوردگی استخوان در آرنج.
 • استئوآرتریت: فرسودگی غضروف در مفاصل.
 • آرتریت روماتوئید: یک اختلال خود ایمنی شامل التهاب (تورم) مفاصل.

در صورتی که شما به انجام این جراحی نیاز دارید، لازم است که نزد فوق تخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

تعویض مفصل آرنج

آناتومی آرنج

پروتز آرنج

اگر بیماری مانند آرتریت روماتوئید یا هر چیز دیگر به آرنج شما آسیب رسانده باشد، پزشک ممکن است جراحی را برای تعویض مفصل توصیه کند.

این عمل بسته به انتخاب شما و نظر پزشک با استفاده از بیهوشی عمومی و یا موضعی انجام خواهد شد. در طول تعویض آرنج، جراح آرنج شما را با یک مفصل مصنوعی ساخته شده از دو ایمپلنت که به استخوان های بازوی شما متصل می شود، جایگزین می کند. یک لولای فلزی و پلاستیکی ایمپلنت ها را به هم متصل می کند. که این روش مشابه تعویض مفصل ران و زانو است.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه این جراحی را توضیح دهیم به شرح زیر می باشد:

در عمل جراحی تعویض آرنج هر دو طرف مفصل تعویض می شود. قسمت بالای بازو و ساعد (قطعات استخوان بازو و اولنار) از فلز و پلاستیک ساخته شده است. مفصل آرنج معمولاً از پشت باز می شود و عضلات به عقب حرکت می کنند. سپس قسمت‌ هایی از استخوان با سطوح مفصلی آسیب‌ دیده برداشته می‌ شود و شفت ‌های اولنا و هومروس آماده شده اجزایی را وارد می‌ کنند.

اگر آرتریت فقط سر رادیال را تحت تاثیر قرار دهد، گاهی اوقات از یک جایگزین سر رادیال فلزی استفاده می شود. با این کار بقیه مفصل آرنج شما بدون تغییر باقی می ماند. البته این کار ممکن است برای برخی از شکستگی ها نیز استفاده شود.

همچنین بخوانید: علت درد آرنج چیست و چگونه درمان می شود؟

مزایا

مزایا و ویژگی های تعویض مفصل شانه یا آرنج عبارتند از:

 • کاهش درد مفاصل
 • بهبود دامنه حرکت مفصل در برخی موارد
 • بهبود کیفیت زندگی

عمل تعویض مفصل شانه و آرنج بسیار موفقیت آمیز است و اکثر افراد از نتایج و بهبود کیفیت زندگی خود راضی هستند. با این حال، باید انتظار داشته باشید که چندین ماه طول بکشد تا از مزایای کامل بهره مند شوید و برخی افراد نتایج بهتری نسبت به دیگران داشته باشند.

معایب

یک مفصل جایگزین هرگز نمی تواند به خوبی یک مفصل طبیعی با عملکرد عادی باشد.

دامنه حرکت کمتر از یک مفصل طبیعی سالم خواهد بود. برخی از حرکات، مانند بلند کردن اجسام سنگین یا بلند کردن دست تا بالای سر، ممکن است امکان پذیر نباشد، اگرچه بیشتر افراد می توانند به فعالیت های عادی روزمره خود ادامه دهند، اما اگر شما فعالیت خاصی انجام می دهید باید قبل از عمل با جراح خود در مورد میزان بهبود حرکت صحبت کنید تا اطمینان داشته باشید که برای فرایند کاری شما مشکلی ایجاد نمی شود.

با این که طول عمر مفاصل مصنوعی استفاده شده بالا می باشد، اما پس از مدتی طول عمر آن ها به پایان می رسد که میانگین این عدد 10 سال می باشد.

نکات مربوط به بعد از جراحی

عکس ارنج دست

پس از جراحی آرنج

پس از جراحی تعویض آرنج، تا آخر عمر نباید اجسام سنگین را که موجب فشار به آرنج میشود بلند کنید. مفاصل آرنج مصنوعی برای کارهای سنگین طراحی نشده‌ اند و اگر بیش از حد به آن فشار وارد کنید، مفصل جدید احتمالاً آنقدر دوام نخواهد آورد.

اگر هر دو طرف مفصل شانه خود را تعویض کرده اید (تعویض کامل شانه)، در مورد بلند کردن بارهای سنگین باید بیشتر خودداری کنید تا به دوام مفصل جدید کمک کنید.

بازگشت به حالت عادی

برخی از بیماران نسبت به سایرین مدت زمان بیشتری را در بازتوانی سپری می کنند. معمولاً پس از 6 هفته درد به اندازه ای کاهش می یابد که بتوانید بازوی خود را بلند کنید و فعالیت های روزانه مانند لباس پوشیدن، تغذیه و شستن خود را انجام دهید.

آیا می توانم بعد از جراحی کار کنم و رانندگی کنم؟

بسته به نوع کاری که انجام می دهید، ممکن است تا 3 ماه طول بکشد تا بتوانید به کار خود بازگردید. انجام فعالیت های دستی سنگین در هیچ زمانی پس از تعویض شانه یا آرنج توصیه نمی شود. این به این دلیل است که فعالیت سنگین می تواند قسمت های جایگزین شده در استخوان را شل کند و به مفصل مصنوعی آسیب برساند.

زمانی که وضعیت شما به حدی برسد که بتوانید با خیال راحت خودرو را کنترل کنید و توقف اضطراری انجام دهید، می‌توانید پس از تعویض مفصل خود رانندگی کنید. بنابراین این موضوع در تمامی افراد یکسان نمی باشد و بسته به وضعیت بدنی که دارند نسبت به هم متغیر می باشد.

فیزیوتراپی و کاردرمانی

فیزیوتراپیست شما را بعد از عمل در بیمارستان می بیند تا برای انجام حرکات مختلف به شما کمک کند و در مورد تمرینات تقویت عضلات به شما توصیه کند. فیزیوتراپیست یا کاردرمانگر  شما باید ها و نباید ها را بعد از جراحی به شما می گوید  . پیروی از این توصیه بسیار مهم است.

از آنجایی که چندین نوع مختلف جراحی شانه و آرنج وجود دارد، هیچ برنامه مراقبت پس از آن واحد وجود ندارد. درمان پس از عمل شما بسته به روشی که انجام داده اید و همچنین بین بخش های مختلف و جراحان متفاوت است، بنابراین ما نمی توانیم برنامه های ورزشی خاصی را توصیه کنیم. پیشنهاد می کنیم با جراح خود در مورد آنچه بعد از عمل انتظار دارید صحبت کنید.

عوارض تعویض مفصل آرنج

تعویض مفصل آرنج

عوارض تعویض مفصل آرنج

مانند هر عمل دیگری، تعداد بسیار کمی از افراد ممکن است پس از تعویض مفصل شانه یا آرنج دچار مشکل شوند. اکثر این مشکلات بسیار جزئی هستند و به راحتی قابل درمان هستند. مشکلات اصلی عبارتند از:

 • عفونت
 • سفتی، سختی
 • درد
 • شل شدن قطعات تعویضی
 • شکستگی استخوان در حین یا بعد از جراحی
 • بهبود ضعیف زخم
 • هماتوم زخم (خونریزی)
 • آسیب به اعص
 • اب مجاور که باعث از دست دادن موقت یا به ندرت دائمی عملکرد می شود.

البته که جراح ارتوپد شما  قبل از تصمیم به انجام عمل، خطرات را با جزئیات با شما در میان خواهد گذاشت.

در بیشتر موارد، عفونت ها را می توان با قرص یا تزریق آنتی بیوتیک از بین برد. برای یک عفونت جدی تر ممکن است نیاز به عمل دیگری برای درمان عفونت و تعویض اجزا داشته باشید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با تعویض مفصل آرنج و جزئیات مربوط به آن آشنا نماییم. در آخر در نظر داشته باشید که اگر قصد انجام این عمل را دارید یکی از مهم ترین کارهایی که باید انجام دهید این است نزد پزشکی متخصص و با مهارت کافی مراجعه کنید زیرا بخش بسیاری از نتیجه عمل وابسته به کار جراح می باشد.

امیدواریم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه 4.9 / 5. 84

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *