تعویض مفصل همزمان دو زانو

مزایا و معایب تعویض مفصل همزمان دو زانو

4.9
(124)

تعویض مفصل همزمان دو زانو امکان پذیر است؟ مزایا و معابت پروتز همزمان دو زانو چیست؟ جراحی مفصل زانو معمولا زمانی انجام می شود که غضروف زانو به نحوی آسیب دیده باشد که امکان ترمیم طبیعی نداشته باشد و با استفاده از سایر روش های درمانی نیز بافت ها ترمیم نشوند.

در این شرایط با از بین رفتن ساختار غضروف ها، لازم است تا از بافت های جایگزین استفاده شود. جایگزین این ساختار ها با استفاده از پروتز های نرم یا همان ایمپلنت زانو انجام می شود.

در این مطلب از سایت دکتر حاجی تقی قصد داریم بررسی نماییم که تعویض مفصل همزمان دو زانو چگونه انجام می شود و دیگر جزئیات مربوط به این عمل را بررسی نماییم. بنابراین اگر شما یا یکی از نزدیکانتان ملزم به انجام این عمل هستید و می خواهید اطلاعات بیشتری در خصوص آن به دست آورید؛ توصیه می کنیم تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

جراحی تعویض همزمان مفصل دو زانو

عکس تعویض مفصل زانو

تعویض مفصل زانو

زمانی استفاده از جراحی تعویض مفصل زانو توسط فوق تخصص زانو توصیه می شود که درد زانو به حدی رسیده باشد که در عملکرد روزانه ی افراد اختلال ایجاد شده باشد. در صورتی که هر دو زانو آسیب دیده باشند لازم است که هر دوی زانو ها به طور همزمان تعویض شوند.

زمانی که جراحی تعویض همزمان مفصل دو زانو نیاز باشد، این جراحی با یک بار بیهوشی و در طی یک دوره جراحی برای هر دو مفاصل انجام می شود. با این حال به دلیل خطراتی که در پی این عمل وجود دارد؛ تنها برخی افراد که واجد شرایط باشند امکام انجام آن را دارند.

این دسته از افراد شامل:

  • افرادی که هیچ نوع سابقه ‌ی بیماری قلبی یا ریوی ندارند.
  • معمولا این جراحی‌ ها در افراد بالای ۷۵ سال توصیه نمی‌ شود.
  • یکی دیگر از دلایلی که برخی افراد نیاز به جراحی همزمان هر دو زانو دارند این است که هر دو زانوی آنها دچار تغییر شکل نامناسب و شدیدی شده است.
  • افرادی که نسبتا جوان بوده و از نظر فیزیکی در شرایط مناسبی هستند.
  • افرادی که وضعیت آسیب زانوی آنها به حدی نامناسب است که جراحی یک زانو نمی‌تواند فرد را به فعالیت روزمره بازگرداند. در این صورت ممکن است جراحی دو زانو بسته به نیاز و شرایط فرد در دو زمان مختلف نیز صورت بگیرد.
  • افرادی که دچار چاقی و اضافه‌ وزن نیستند.
  • افرادی که بیماری زمینه‌ ای خاصی نداشته و وضعیت سلامت عمومی آنها مناسب باشد.

همچنین توصیه می کنیم مقال بهترین دکتر جراح برای تعویض مفصل زانو در تهران را از دست ندهید!

مزایا تعویض همزمان دو مفصل زانو

جرای تعویض مفصل زانو

مزایا تعویض همزمان دو زانو

بارز ترین مزایایی که در تعویض مفصل همزمان دو زانو وجود دارد شامل موارد زیر می باشد:

کاهش هزینه

در صورتی که شما بخواهید دو بار به صورت مجزا این جراحی را انجام بدهید باید هزینه بسیاری پرداخت نمایید و هر بار تمامی هزینه های بیهوشی و اتاق عمل نیز گرفته می شود. اما در این شرایط تنها برای یک عمل هزینه پرداخت می کنید.

کارشناسان تخمین زده اند که هزینه های مربوط به این جراحی حدود 18 تا 26 درصد به صرفه تر می شود. بنابراین اگر احساس می کنید ممکن است در آینده به تعویض مفصل زانوی دیگر نیز نیاز پیدا کنید توصیه می کنیم هر دوی آن ها را طی یک جراحی تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: قیمت و هزینه عمل تعویض مفصل زانو چقدر است؟

زمان کمتری در بیمارستان سپری می کنند

البته قابل ذکر است که بیمارانی که تعویض مفصل همزمان دو زانو را انجام می دهند باید حداقل نیم روز از کسانی که تنها برای یک زانو جراحی انجام داده اند بیشتر بستری شوند. اما نکته ای که وجود دارد این است که ان ها تنها یک بار در بیمارستان بستری می شوند.

یعنی تعویض مفصل همزمان دو زانو به چهار روز بستری نیاز دارد، اما اگر بخواهید هر بار این عمل را انجام دهید به دو بستری سه روزه یعنی جمعا شش روز نیاز است.

زمان کمتر برای فیزیوتراپی

زمانی که شما جراحی تعویض مفصل زانو را انجام می دهید برای عادت کردن به مفصل جدید و آموزش برخی از حرکات لازم است تا چندین جلسه فیزیوتراپی داشته باشید. پس از آن قادر خواهید بود به کار و فعالیت های روزمره بارگردید.

زمانی که شما عمل زانو را به صورت مجزا انجام می دهید در این مورد بسیار بیشتر اذیت خواهید شد، زیرا زمانی که به تازگی موفق شده اید به مفصل جدید در زانوی اول عادت کنید، باید یک جراحی دیگر داشته باشید و تمامی مراحل در آن نیز تکرار می شود. اما اگر تعویض مفاصل زانو به طور همزمان انجام شود این سختی ها دیگر وجود ندارد.

معایب تعویض هر دو مفصل زانو

عمل جراحی مفصل زانو

معایب تعویض هر دو مفصل زانو

در بالا در مورد مزایایی که انجام این جراحی به طور همزمان دارد صحیت کردیم، اما باید بگوییم که از نظر پزشکی معایب این عمل بیشتر است. البته که محققان به طور قطعی در خصوص این معایب به نتیجه نرسیده اند، اما بازهم ما در ادامه در خصوص آن ها صحبت می کنیم. با این حال بهترین کار این است که شما از کسانی که قبلا این عمل را انجام داده اند پرس و جو کنید.

از دست دادن خون بیشتر

این دسته از بیماران در حین جراحی به تزریق خون بیشتری احتیاج دارند، طبق نتیجه بندی های انجام شده، حدود 40 درصد از افرادی که این عمل را انجام میدهند به تزریق خون احیتاج دارند، در صورتی که برای کسانی که تنها عمل یک مفصل را انجام می دهند این رفم 12 درصد است.

افزایش ریسک عوارض

البته که اکثر جراحی هایی که چه برای یک مفصل و چه برای هر دوی مفاصل انجام می شود موفقیت آمیز است، اما خطر رخ دادن عوارض برای افرادی که تعویض مفصل زانو را برای هر دو مفصل انجام می دهند بیشتر است.

به طور مثال، طی تحقیقات انجام شده داده در مقایسه با 2.2٪ از بیمارانی که تحت تعویض مفصل تک زانو قرار گرفته بودند ، 3.8٪ از بیمارانی که تحت عمل تعویض مفصل همزمان دو زانو قرار گرفتند عوارض بیشتری را احساس کردند. نمونه هایی از این عوارض عبارتند از آمبولی ریه، عفونت زخم و نیاز به جراحی دوم.

همچنین بخوانید: آیا جراحی تعویض مفصل زانو خطرناک است؟

طولانی شدن زمان بیهوشی

برای تعویض مفاصل هر دو زانو به زمان بیشتری در جراحی احتیاج است، این موضوع به این معنا است که مدت زمان بیهوشی بیمار بیشتر می شود که مسلما بیشتر بودن زمان بیهوشی عوارض مخصوص به خود را به همراه دارد.

نداشتن پای سالم برای ایستادن

افرادی که عمل تعویض مفصل زانو به طور همزمان را انجام می دهند، پای مناسبی برای ایستادن ندارند و به دوران نقاهت بیشتری احتیاج دارند زیرا فرد نمی تواند برای ثابت نگه داشتن بدن در حالت ایستاده، نشسته و در زمان استفاده از واکر یا عصا به یک پای ثابت تکیه کند.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با تعویض مفصل همزمان دو زانو و جزئیات مربوط به آن آشنا نماییم. همان طور که مطالعه کردید عوارض بسیاری در پی این جراحی وجود دارد که به دلیل این عوارض، بسیاری از جراحان تنها در شرایطی این عمل را انجام میدهند که فرد بیمار دارای شرایط فیزیکی مناسبی باشد.

شما نیز اگر قصد انجام این جراحی را دارید حتما نزد پزشکی با سابقه و مهارت کافی مراجعه نمایید تا خطر بروز عوارض برای شما به صفر برسد.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه 4.9 / 5. 124

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *