درد بین دو کتف

علل و درمان درد بین دو کتف

3.4
(5)

گاهی وضعیت های نامناسب بدن، آسیب دیدگی یا مشکلات مربوط به ستون فقرات می تواند منجر به درد بین دو کتف شود.

درد در ناحیه تیغه شانه که اغلب به عنوان درد بین دو کتف شناخته می شود بسیار شایع است و می توان گفت همه ما در طول زندگی آن را تجربه کرده ایم. در این مطلب از دکتر حاجی تقی قصد داریم تا شما را با تمامی موضوعات مربوط به درد وسط پشت بین دو کتف و چگونگی درمان آن آشنا نماییم.

توصیه می کتیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

علت درد بین دو کتف

علت های درد پشت کمر

درد وسط پشت بین دو کتف

همان طور که گفتیم که این درد جزو موارد شایعی است که اکثرا تجربه می کنند، بنابراین خیلی نگران کننده نیست، اما چنانچع علائم حساسی در کنار آن داشته باشید باید به دکتر متخصص ارتوپد مراجعه کنید تا وضعیت بدن بررسی شود زیرا گاهی نشان از یک بیماری حاد دارد.

در ادامه ما شما را با علل های درد بین دو کتف آشنا می کنیم تا راحت تر بتوانید تشخیص دهید درد شما مربوط به کدام دلیل است و آیا نگران کننده است یا نه.

ضربه

آسیب های شدیدی مانند جدا شدن مفصل، پارگی روتاتور کاف و شکستگی ستون فقرات می تواند بر عضلات بین تیغه های شانه فشار وارد کند و منجر به ایجاد درد شود.

این صدمات و ضربه ها می تواند در اثر آسیب ورزشی، تصادف رانندگی یا بلند کردن اشیا سنگین و فشار آمدن به بدن ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: علائم و راه های درمان ضرب دیدگی شانه

کشیدگی عضلات

شایع ترین علت درد تیغه شانه، کشیدگی عضلات یا تاندون های قسمت بالای کمر است. این فشار می تواند نتیجه یکی از موارد زیر باشد:

 • وضعیت بدنی نامناسب و کشیده شدن عضلات بدن
 • نشستن یا ایستادن در یک وضعیت برای مدت طولانی
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • ورزش یا آسیب های ورزشی (مخصوصاً آسیب هایی که شامل پیچ خوردن هستند)

آرتروز

آرتریت گردن، دنده ها یا ستون فقرات یکی دیگر از دلایل درد بین کتف می باشد، در برخی موارد در تعدادی از مراجعه کنندگان دیده ایم که آرتریت گردن با درد در قسمت بالای کمر و بین دو کتف خود را نشان می دهد.

همچنین چنانچه درد شما مربوط به آرتروز گردن است خواندن این مطلب بهترین جراح آرتروز گردن تهران به شما توصیه می شود.

فتق دیسک کمر

فتق دیسک در ستون فقرات گردنی یا قفسه سینه که به آن بیماری دژنراتیو دیسک نیز گفته می شود، می تواند منجر به کمردرد شدید شود. افراد مبتلا به بیماری دیسک معمولاً دردی را تجربه می کنند که در بازو و دست ها هم احساس می شود.

با این حال تنها در این نواحی باقی نمی ماند، درد می‌تواند بین تیغه‌های شانه و بخش هایی از گردن نیز احساس شود، مخصوصاً هنگام چرخاندن سر یا خم شدن گردن به جلو یا عقب شما بیشتر متوجه آن می شوید.

بنابراین اگر در این اوقات احساس درد داشتید احتمالا مربوط به ستون فقرات شما است.

حمله قلبی

درد تیغه شانه می تواند نشانه ای از حمله قلبی باشد، این امر به ویژه در مورد زنان بیشتر صدث می کند زیرا طی مطالعات انجام شده زنان اغلب درد قلبی را متفاوت تر از مردان تجربه می کنند.

یعنی به جای درد قفسه سینه، بانوان معمولاً درد دردناک و مداومی را بین تیغه های شانه یا همان دو کتف خود احساس می کنند. این درد ممکن است با تنگی نفس، درد قفسه سینه، سرگیجه و سبکی سر نیز همراه باشد.

کیسه صفرا

حالت تهوع، استفراغ و دردهای ناگهانی در قسمت بالای سمت راست شکم اغلب نشانه سنگ کیسه صفرا یا عدم عملکرد صحیح کیسه صفرا است. در صورتی که شما این بیماری را داشته باشید که احتمالا به درد بین دو کتف هم دچار خواهید شد.

درد کیسه صفرا به صورت ناگهانی می باشد و عموما زمانی که احساس می شود شدت بالایی دارد و به نوعی شما تنگی نفس نیز خواهید داشت.

آمبولی ریه

لخته شدن خون در پاها که به سمت ریه ها می رود می تواند باعث درد ناگهانی و ناتوان کننده بین دو کتف شود؛ آمبولی ریه در بیشتر موارد با علائم زیر همراه می باشد:

 تنگی نفس، سرگیجه، سبکی سر، تعریق، تب، تورم در پاها و پاها و پوست دست

در صورتی که خود را مشکوک به این بیماری می دانید حتما نسبت به درمان اقدام کنید، زیرا عوارض های جدی تری را به دنبال دارد.

فشار به اعصاب

یکی دیگر از دلایل شایع درد بین دو کتف مربوط به اعصاب می باشد، زمانی که یک عصب در قسمت بالایی پشت تحت فشار قرار گیرد می تواند منجر به درد شدید بین تیغه های شانه و همچنین درد قفسه سینه شود.

از علائم دیگری که شما در اثر این موضوع احساس می کنید می توان به ضعف و از دست دادن قدرت بازو و دست اشاره کرد.

چه زمانی برای درد بین دو کتف باید به پزشک مراجعه کرد؟

درد بین دو کتف و تنگی نفس

مراجعه به پزشک برای درد بین دو کتف

ما در مطالب بالا اشاره کردیم که این درد بسیار شایع و همگانی است و خیلی جای نگرانی ندارد، اما همان طور که علل های آن را خواندید گاهی ممکن است مربوط به عارضه های بسیار خطرناکی باشد که به درمان سریع احتیاج دارند.

بنابراین توصیه می کنیم که اگر درد بین دو کتف شما با هر یک از علائم زیر همراه بود، حتما نسب به مراجعه نزد فوق تخصص شانه اقدام کنید:

 • درد بین دو کتف و تنگی نفس
 • تعریق
 • تب
 • سرگیجه
 • سرفه کردن
 • بالا رفتن ضربان قلب
 • اختلال در بینایی
 • درد بین دو کتف و معده درد
 • مشکل در صحبت کردن
 • تورم یا قرمزی در دست و پا
 • احساس دردی که غیر قابل تحمل باشد
 • فلج
 • از دست دادن هوشیاری
 • دردی که بیشتر از یک الی دو روز طول کشیده است
 • اخیرا دچار ضربه ای شده اید
 • بی حسی در بازو و دستان

درمان خانگی درد بین دو کتف

درد بین دو کتف

درمان خانگی درد بین دو کتف

در صورتی که پزشک متخصص تشخیص دهد که علل درد شما مسئله جدی نمی باشد، با درمان های خانگی می توانید نسبت به درمان آن اقدام کنید. اما اگر علت درد شما مربوط به بیماری خاصی باشد باید به صورت تخصصی تر اقدام به درمان کنید.

حرکات کششی سبک

ورزش های کششی ملایم می تواند به کم شدن درد بین دو کتف، بهبود گردش خون و توانایی بهتر عملکرد شما کمک بسیار زیادی کند.

ساده ترین حرکت این است که دست راست خود را بر روی سر بیاورید و گردن را به سمت راست خم کنید، حرکت شما باید به گونه ای باشد که در سمت چپ گردن خود کشش را احساس کنید.

برای یک دقیقه در این حالت باقی بمانید و سپس برای سمت چپ آن را تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: حرکات ورزشی مناسب آرتروز شانه

استراحت

اگر می خواهید بهبودی سریع تری داشته باشید لازم است که استراحت کنید، دقت داشته باشید که شما باید روش صحیح استراحت کردن را بدایند زیرا یکی از دلایل درد بین دو کتف مربوط به خوابیدن نا درست است.

اگر وزن بدن در طول شب به طور مساوی توزیع نشود، ممکن است در موقعیت‌های خواب اشتباه قرار بگیرید که عضلات پشت را منقبض می‌کند. در این صورت با گذشت زمان، می تواند منجر به کمردرد مزمن شود.

بهترین کار برای استراحت این است که از تشک هایی استفاده کنید که کمر را شما را به طور کامل پوشش می دهد و عضلات پشت به خوبی آرام می شوند.

هنگامی که ستون فقرات در یک راستا با باسن و شانه ‌ها قرار می‌ گیرد، خواب عمیق ‌تر و بهتری را تجربه خواهید کرد و با درد کمتری از خواب بیدار خواهید شد.

ماساژ

درد وسط پشت بین دو کتف

ماساژ بین دو کتف

یکی از بهترین راه حل ها برای کاهش درد بین دو کتف و شانه ها ماساژ درمانی می باشد. ماساژ به شما کمک می کند تا آرام شود و هر گونه گرفتگی که وجود دارد باز شود.

برای ماساژ می توانید از روغن های مخصوص و طبع گرم احساس کنید تا اثر گذاری بالاتری داشته باشند.

استفاده از کمپرس سرد و گرم

کمپرس یخ به شما کمک می کند تا درد کمتری احساس کنید، به این جهت باید تعداد یخ را درون یک پارچه بگذارید و سپس روی ناحیه مورد نظر قرار دهید. اجازه دهید برای 15 الی 20 دقیقه یخ در بین دو کتف باقی بماند و سپس استراحت کتید.

برخی از افراد ترجیح می دهند تا از کمپرس های گرم استفاده کنند، هیچ فرقی ندارد، کمپرس سرد موجب کاهش التهاب و تورم می شود، اما اگر به گرفتگی عضلات دچار هستید کمپرس گرم توصیه می شود زیرا موجب افزایش گردش خون می شود.

رژیم غذایی

داشتن یک رژیم غذایی ضد التهابی می تواند درد شما را تا حد امکان کاهش دهد، شما باید از میوه ها، سبزیجات، آجیل و حبوبات دارای امگا3 در رژیم غذایی خود استفاده کنید.

توصیه می شود که تا زمان بهبودی کامل از مصرف غذاهای چرب و پر نمک خودداری کنید.

چه مقدار طول می کشد تا درد بین دو کتف و شانه بهبود یابد؟

این موضوع کاملا وابسته به علل درد شما دارد؛ همان طور که مطالعه کردید با تنها روش های درمانی خانگی را معرفی کردیم زیرا اگر درد شما مربوط به عارضه جدی باشد تنها با مراجعه به پزشک می توان روند درمان را پیش گرفت.

اگر فرض را بر این بگذاریم که درد شما مربوط به مسئله جدی نمی باشد عموما باید تا یک هفته بهبود پیدا کنید، به شرطی که موارد گفته شده را رعایت کنید و فشاری به شانه و کتف خود وارد نکنید.

می توانید علائم خود را در قسمت نظرات برای ما بیان کنید تا کمی دقیق تر راهنمایی شود.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه 3.4 / 5. 5

17 پاسخ
 1. هادی
  هادی می گوید

  سلام خسته نباشید بنده الان چهار سال است شانه هام درد می‌کنه وبازوهام قدرت کار کردن ندارد انگشتان کوچک هر دو دستم درد می‌کنه وتپش قلب هم دارم وقتی هم کار میکنم بین دو کتف به شدت درد وسوزش دارم و دکتر زیادی هم رفتم الان دیگه خسته شدم ازاین درد دیگه زندگی برام معنی ندارد لطفا راهنمایی بکنید با تشکر

  پاسخ
  • تیم محتوا
   تیم محتوا می گوید

   سلام.ممکنه از آسیب دیسک های ستون فقرات گردنی باشه و یا آسیب مفصل و تاندون شانه.حتما باید معاینه بشین

   پاسخ
  • nadia
   nadia می گوید

   سلام منم دقیقن همه ی دردایی که گفتین رو دارم
   شما درمان شدین آیا یا فهمیدین مشکلتون چی بوده؟

   پاسخ
 2. علیرضا کلیوند
  علیرضا کلیوند می گوید

  سلام خسته نباشید
  تقریباً حدود بیست روزه که وسط هر دو کتفم درد میکند و عضلات پشت گردنم احساس گرفتگی میکنند در ضمن پشت بازوی دست چپم نیز درد دارد پشت کتفم طوری درد داردکه فکر میکنم شاید زخم شده باشد
  لطفاً مرا راهنمایی کنید
  مچکرم

  پاسخ
  • تیم محتوا
   تیم محتوا می گوید

   سلام وقت بخیر با توجه به مشکلاتی که شما گفتین بیشتر برمیگرده به دیسک گردن ولی میتونه یک بخشی از مشکلات یه خاطر آسیب تاندون شانه باشه که حتماً باید هم ام آر آی گردن و هم شونه انجام بشه

   پاسخ
 3. ارمنده
  ارمنده می گوید

  سلام چند روز است ک کل دندونانو کشیدم و غذا نامرتب و بدون جویدن و قورت دادن و و خلاصه واحساس میکنم مشکل معده دارم ولی ازیه طرف بین دو کتف ازشانه هام میگیره و قفل میشه و میسوزه و احساس تپش قلب یا گشادی قلب دارم و تشخیص قلب و معده برام سخته و نوک انگشتان دستم گز گز و سوزن میشه .ممنون از راهنماییتون .چه قرصی برام خوبه زو یا چی دا بنظرتون

  پاسخ
 4. Samira
  Samira می گوید

  نزدیک ۳ ساله بین دو کتفم احساس درد میکنم گاهی کمتر گاهی بیشتر ولی همیشه هست ممکنه راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 5. جمشید
  جمشید می گوید

  سلام تکیه که میدم دست و پای چپم شروع به بی حس شدن می‌کنن و نفسم سنگین میشه اگر ادامه بدم به تکیه دادن دست راستمم بی حس میشه شغلمم رانندگیه

  پاسخ
 6. فاطمه
  فاطمه می گوید

  سلام من کنکوری هستم وقتی درس میخونم به شدت بین دو کتفم و کمرم و گردنم درد میگیره با اینکه نحوه نشستنم درسته و خوابیده هم نمیتونم درس بخونم ورزش هم انجام میدم اما بهبود پیدا نکرده برای درمانش چیکار کنم ایا نیازی به دکتر رفتن هست؟
  گاهی اوقات هم توی گردنم موقع حرکت دادن در حالت خواب صدا حس میکنم

  پاسخ
  • تیم محتوا
   تیم محتوا می گوید

   سلام. از روش های خانگی برای کاهش درد استفاده کنید و استراحت کافی داشته باشید. موفق باشید

   پاسخ
  • تیم محتوا
   تیم محتوا می گوید

   نفس نفس زدن، تنگی نفس، سخت نفس کشیدن  درد شدید در حین نفس کشیدن و یا به زور نفس کشیدن  سرفه، بالا آوردن خون در حین سرفه

   پاسخ
 7. ملیحه شیری
  ملیحه شیری می گوید

  سلام. من خیلی ناگهانی احساس درد و تیر کشیدن در قسمت سمت راست فک،قفسه سینه، بین دوتا کتفم و بازوهام دارم دردش واقعا زجراوره برام. احساس میکنم وزن زیادی روی قفسه سینم هست که مانع نفس کشیدنم میشه. دکتر رفتم احتمال کرونا گذاشتن ولی من شک دارم کرونا باشه. در طول ۷ روز دو مرتبه اینجوری شدم
  لازم هست که معاینه بشم یا مهم نیست
  لطفا راهنماییم کنید 🙏

  پاسخ
 8. عارفه کریمی
  عارفه کریمی می گوید

  سلام
  من تازه ۱۸ سالم شده و تقریبا ۴ سال هست که بین دو کتفم درد میکنه شروع میشه و قطع میشه بیشتر مواقعی شروع میشه که سر پام سر کلاس نشستم یا کیف دارم میخوام بدونم عادیه یا ممکنه خطرناک باشه نیاز به دکتر داره
  ممنون میشم جواب بدین

  پاسخ
  • تیم محتوا
   تیم محتوا می گوید

   سلام بله بهتره ارزیابی بشین ،خیلی از ازمواقع ناشی از آسیب های گردنی می‌تواند باشد

   پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *