علت و راه‌های درمان خشکی شانه | گرفتگی شانه

علت و راه های درمان خشکی شانه | گرفتگی شانه

1.5
(2)

خشکی شانه نشانه‌ی چیست؟ آیا درد مداوم شانه که باعث محدودیت حرکتی شده همان خشکی شانه است؟ آیا گرفتگی شانه خطرآفرین است؟ درمان قطعی برای این عارضه چیست؟ شانه منجمد چه تفاوتی با خشکی شانه دارد؟ دلیل اینکه نمی‌توانم حرکات نرمال شانه خود را انجام دهم می‌تواند گرفتگی شانه‌ام باشد؟ آیا تعویض مفصل شانه درمان گرفتگی شانه می‌باشد؟

در این مقاله قصد داریم در جهت پاسخ به سؤالات بیشمار مراجعین به مطب، از جمله سؤالات بالا، به خشکی و گرفتگی شانه بپردازیم. عارضه‌ای که باعث محدودیت حرکتی شانه می‌شود. اگر شما نیز از درد شانه رنج می‌برید و در پی آن هستید که بدانید شانه‌ی شما نیز دچار خشکی شده است یا نه، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید و پاسخ سؤالات خود را بگیرید.

خشکی شانه نشانه چیست؟

خشکی شانه نشانه چیست؟

خشکی شانه نشانه چیست؟

کپسول به پوششی که دور مفصل شانه قرار گفته است گفته می‌شود و هنگامی متورم و ضخیم شود فرد دچار بیماری شانه یخ زده یا منجمد می‌شود. خشکی شانه نشانه بیماری شانه منجمد می‌باشد. علت بوجود آمدن این عارضه هنوز مشخص نشده است.

شانه یک مفصل کروی گودالی می‌باشد. انتهای استخوان بازو با گودال تیغه شانه در تماس است. وقتی دست از سر بالاتر رود کپسول کاملاً کشیده می‌شود و وقتی دست پایین آورده شود، کپسول به سمت پایین خم می‌شود. زمانی که فرد دچار عارضه ی شانه منجمد می‌شود استخوان بازو فضای کمتری در مفصل در اختیار دارد و باعث می‌شود که محدودیت حرکتی داشته باشد.

بیماری شانه منجمد با نام‌های شانه یخ زده یا کپسولیت چسبنده نیز شناخته می‌شود. ضخیم‌تر و سفت‌تر شدن بافت‌های موجود در مفصل شانه، به مرور زمان باعث ایجاد بافت اسکار می‌شود. در نتیجه، مفصل شانه فضای کافی نخواهد داشت تا بتواند به درستی بچرخد. شایع‌ترین علائم این عارضه عبارتند از ورم، درد و خشکی. افراد بین ۴۰ تا ۶۰ سال بیش از سایرین به این عارضه دچار می‌شوند.

آیا بیماری شانه منجمد خطرآفرین است؟

آیا بیماری شانه منجمد خطرآفرین است؟

آیا بیماری شانه منجمد خطرآفرین است؟

پزشک متخصص متداول‌ترین درمان‌های خشکی شانه یا همان شانه منجمد را تجویز می‌کند مانند تزریق مخلوط تزریق مخلوط کورتیکواستروئید و داروی بی‌حسی درون کپسول مفصل و یا انجام تمرین‌های افزایش‌دهنده دامنه حرکتی.

در موارد انگشت شمار به منظور شل و رها کردن کپسول، جراحی آرتروسکوپی شانه، انجام می‌شود تا شانه بتواند آزادانه حرکت کند. بعید است که شانه یخ زده بیش از یک‌ بار برای یک شانه رخ دهد، اما شانه سمت دیگر گاهی اوقات دچار همین نوع خشکی و گرفتگی می‌شود.

در ابتدا برای درمان شانه منجمد (گرفتگی و خشکی) ،روش‌های سرما و گرما درمانی، فیزیوتراپی، و تمرینات ورزشی برای شما تجویز می‌شود. سپس در صورتی که درمان موفقیت آمیز نباشد پزشک برای درمان خشکی از تزریق استروئید استفاده می‌کند.

نشانه‌ها و علائم شانه منجمد ( گرفتگی شانه)معمولاً به تدریج شروع می‌شود و به مرور زمان تشدید و در نهایت عموماً پس از گذشت یک تا سه سال برطرف می‌شود.

احتمال بروز شانه منجمد در صورتی افزایش می‌یابد که فرد در حال طی کردن دوران بهبود پس از جراحی یا عارضه‌ی دیگری، مانند جراحی ماستکتومی (برداشتن پستان) یا عارضه سکته مغزی، باشد که مانع حرکت بازو می‌شود.

علل و عوامل ایجاد کننده خشکی شانه

علل و عوامل ایجاد کننده شانه منجمد

علل و عوامل ایجاد کننده

از آنجا که به خوبی مشخص نمی‌شود این بیماری دقیقاً به چه علتی بوجود می‌آید. اما بعضی از عواملی که احتمال ابتلا را افزایش می‌دهند عبارتند از:

دیابت: در صورت ابتلا به دیابت، احتمال ابتلای فرد به شانه منجمد افزایش پیدا می‌کند. دلیل واقعی این مشکل هنوز مشخص نشده است.

آسیب‌دیدگی یا جراحی قبلی شانه: در برخی موارد بعد از جراحی یا شکستگی در ناحیه شانه باعث می‌شود خشکی عضلات گردن و شانه بوجود بیاید.

جنسیت و سن: این عارضه در زنان بیشتر از مردان شایع می‌باشد. اغلب بیماران بین 40 تا 60 سال سن دارند.

بیماری‌های دیگر: در صورتی که بیماری‌های دیگری از قبیل موارد زیر داشته باشید، احتمال ابتلای فرد به بیماری خشکی مفصل شانه افزایش پیدا می‌کند:

 • آرتروز شانه
 • بیماری قلبی
 • بیماری ریوی
 • سکته
 • سرطان پستان
 • اختلالات تیروئید مانند کم‌کاری تیروئید

بیماری دوپویترن(در این بیماری توده‌های کوچک بافت ضخیم در دست تشکیل می‌شود و باعث می‌شوند انگشتان به سمت کف دست خم شوند)

عدم تحرک: بی‌تحرکی طولانی مدت به دلیل آسیب‌دیدگی، بیماری یا جراحی نیز افراد را نسبت به التهاب و چسبندگی‌ها، که نوارهایی از بافتی سفت شده هستند، آسیب‌پذیر می‌کند.

علائم خشکی شانه و شانه منجمد چیست؟

درد مداوم شانه، اولین نشانه از وجود این عارضه می‌باشد که بیمار را آگاه می‌کند به شانه منجمد مبتلا شده است. نشانه‌های شانه منجمد شامل ‌درد و گرفتگی گردن و شانه و از دست دادن توانایی حرکت شانه به طور کامل است. علت شانه درد ممکن است به آرامی یا به طور ناگهانی بروز کند.

علائم شانه منجمد چیست؟

علائم شانه منجمد چیست؟

با افزایش درد و ناراحتی و کاهش محدوده حرکتی شانه، حتی کارهای روزانه دشوار یا غیر ممکن خواهد شد. که از جمله این کارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خواب آرام و راحت
 • لباس پوشیدن
 • حمام رفتن
 • رانندگی کردن
 • این بیماری سه مرحله مجزا دارد، اما گاهی اوقات به سختی می‌توان آنها را تشخیص داد. علائم برای هر فرد متغیر است، مراحل بیماری بصورت ذیل می باشد:
 • مرحله‌ی سفتی: در این مرحله هر گونه حرکت در شانه با درد همراه است و دامنه حرکتی شانه کاهش می‌یابد.
 • مرحله یخ‌زدگی: این مرحله درد به تدریج از بین می‌رود، اما شانه سفت‌تر شده و حرکت دادن آن دشوارتر می‌شود.
 • مرحله شل شدن شانه‌: در این مرحله، درد شانه تقریباً از بین رفته‌ و شانه به تدریج طیف وسیع حرکتی خود را بدست می‌آورد.

تشخیص گرفتگی شانه

برای تشخیص بیماری، دکتر متخصص ارتوپدی بیشتر بر اساس علائم و نشانه، گرفتن اطلاعات از فرد و معاینه می‌تواند تشخیص اولیه را بدهد. برای تشخیص شدت بیماری، دکتر متخصص در یک آزمایش ابتدایی، که قسمت‌های مشخصی از بازو، کتف و شانه را فشار و حرکت می‌دهد.

بری تشخیص عوامل موثر بر این عارضه یک معاینه جامع نیاز خواهد بود. پزشک به دنبال اختلالات فیزیکی، تورم، تغییر شکل یا ضعف عضلانی خواهد بود و نواحی حساس را بررسی خواهد کرد. وی دامنه حرکت و قدرت شانه را هم مشاهده خواهد کرد.

تشخیص گرفتگی شانه

تشخیص بیماری شانه منجمد

گاهی اوقات انجام چند تست هم ضروری می‌شود. ممکن است پزشک یک ام‌آرآی انجام دهد تا مطمئن شود دچار پارگی رتاتور کاف یا سایر آسیب‌ها نشده‌اید. همچنین برای چک کردن آتریت و یا سایر ناهنجاری ها عکس رادیولوژی‌ نیز گرفته می‌شود. زیرا مشکلات ساختاری تنها با کمک آزمایشات تصویربرداری مثل تصویر برداری با اشعه ایکس یا ام آر ای قابل تشخیص است.

البته ممکن است به عکس رادیولوژی رنگی نیاز باشد که در این صورت قبل از گرفتن عکس یک ماده رنگی به مفصل شانه تزریق می‌شود تا پزشک ساختار مفصل را بهتر ببیند.

درمان بیماری شانه منجمد

درمان بیماری شانه منجمد

درمان بیماری شانه منجمد با فیزیوتراپی

راهکارهای درمانی این عارضه نسبت به وضعیت بیمار و شدت بیماری متفاوت است. اما بطور کلی فوق تخصص شانه درمان‌های زیر را توصیه می‌کند:

فیزیوتراپی جهت درمان خشکی شانه

معمولا بهترین و اصلی‌ترین روش درمان خشکی و گرفتگی شانه فیزیوتراپی است. متخصصان فیزیوتراپی با معاینه و ارزیابی و تشخیص دقیق وضعیت بیمار برنامه‌های درمانی مختلفی را برای او تجویز می‌کنند. فیزیوتراپیست برای حفظ حرکات و انعطاف‌پذیری شانه شما از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند.

در صورتی که به فیزیوتراپیست مراجعه کنید، روش‌های درمان درد شانه و خشکی شانه زیر برای شما انجام می‌گیرد:

 • حرکات کششی که برای حرکت مفصل در تمامی جهات از روش‌های مخصوصی استفاده می‌کنند.
 • ماساژ.
 • گرما درمانی یا کمپرس یخ.
 • روش‌های دیگر درمان درد شانه مانند تحریک الکتریکی اعصاب یا طب سوزنی در درمان شانه یخ‌زده نیز موثر هستند.

گرما و سرما درمانی

شما می‌توانید شانه منجمد شده‌ی خود را 10 دقیقه قبل از ورزش تحت گرمای مرطوب قرار دهید. بعد از اتمام ورزش بعد از اتمام می‌توان کیسه آب سرد را روی شانه قرار دهید. یخ هرگونه التهابی را که در حین درمان ممکن است رخ دهد کاهش می‌‌دهد.

داروهای کنترل درد و التهاب

دارو برای خشکی شانه

دارو برای خشکی شانه

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی موسوم به NSAIDs و کورتیکواستروئیدها داروهایی هستند که درکاهش التهاب و تسکین علائم نقش دارند اما ممکن است تغییری در ماهیت طبیعی کپسولیت چسبنده ایجاد نکند. این داروها گزینه درمانی مناسبی هستند. استروئیدها ممکن است بهتر از توانبخشی و پلاسبو موجب کاهش درد در مراحل اولیه شوند اما نکته مهم این است که تاثیرات ناشی از آنها بلندمدت نیست. این داروها ممکن است برای تسکین کوتاه‌مدت یک بیماری خاص توصیه شوند.

درمان خشکی شانه با ورزش

درمان خشکی شانه با ورزش

درمان خشکی شانه با ورزش

باید با انجام حرکات کششی نرم و منظم مفصل شانه خود را به حرکت درآورید. عدم استفاده از شانه باعث تشدید خشکی شانه و درد می‌شوند، بنابراین باید مطابق معمول آن را مورد استفاده قرار دهید. با این حال، در صورتی که خشکی شانه شما شدید است و انجام حرکات ورزشی برای شما دشوار می‌شود. پزشک یا فیزیوتراپیست برای شما چند حرکت ورزشی ساده را ارائه می‌کند که به شانه آسیب وارد نمی‌کنند و هر روز در خانه باید انجام دهید. حرکت‌هایی مانند دو حرکت زیر:

کشش متقاطع بازو: به آرامی یک بازو را در راستای سینه در زیر چانه بدون وارد کردن درد تا حد امکان بکشید. به مدت ۳۰ ثانیه در این وضعیت باقی بمانید. عضلات خود را شل کنید و حرکت را مجددا تکرار کنید.

خم شدن به جلو: وضعیت تاق باز به پشت به خوابید به طوری که پاهای شما صاف باشد. از دست سالم خود برای بالا بردن دست دیگرتان در بالا سر تا زمانی که یک کشش نرم را احساس کردید، استفاده کنید. به مدت ۱۵ ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و به آهستگی به وضعیت اولیه خود برگردد. عضلات خود را شل کنید و حرکت را مجددا تکرار نمایید. با کاهش خشکی شانه به تدریج می‌توانید بازو وکتف را راحت‌تر حرکت دهید و در نتیجه درد هم کمتر می‌شود.

درمان پی‌آرپی جهت درمان خشکی شانه

پی‌آرپی تراپی امروزه به سرعت به تکنولوژی در حال ظهور برای بیماری‌ها و آسیب‌هایی از قبیل درد مزمن شانه، آسیب‌های روتاتور کاف (پارگی شانه) و آرتروز تبدیل گردیده است.

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت می‌تواند سبب تولید کلاژن و عوامل رشد گردد، به این ترتیب سلول‌های بنیادی افزایش یافته و در نتیجه سرعت التیام افزایش می‌یابد.

برای تهیه PRP نیاز به گرفتن مقداری خون از بیمار است. سپس خون گرفته‌شده در سانتریفیوژ قرار می‌گیرد. با چرخش سانتریفیوژ PRP به صورت اتومات آماده می‌شود. کل این فرایند کمتر از 15 دقیقه طول می‌کشد و غلظت پلاکت‌ها و همچنین عوامل رشد تا 500% افزایش می‌یابند.

اوزون‌تراپی؛ راهکار درمانی گرفتگی شانه

اوزون‌تراپی؛ راهکار درمانی گرفتگی شانه

اوزون‌تراپی؛ راهکار درمانی گرفتگی شانه

متخصصان در روش اوزون‌تراپی از ترکیبی از ازن (O3) و اکسیژن (O2) برای کاهش و حتی درمان درد مزمن شانه منجمد بهره می‌‌گیرند. از جمله فواید استفاده از اوزون می‌توان به  افزایش گردش خون و کاهش درد و التهاب اشاره کرد.

همچنین ترمیم و بازسازی بافت آسیب دیده شانه نیز از کارایی این شیوه درمانی می‌باشد. اوزون مشکلات اساسی بسیاری از بیماری‌ها را برطرف می‌کند: تحویل اکسیژن، جریان خون و عملکرد سیستم ایمنی بدن.

درمان گرفتگی شانه با جراحی

درمان گرفتگی شانه با جراحی

درمان گرفتگی شانه با جراحی

در صورتی که درمان‌های غیرجراحی برای بیمار نتیجه‌ای نداشته باشد، جراح شانه جراحی را توصیه می‌کند. جراح به بیمار داروی بیهوشی تزریق می‌کند و جراحی آرتروسکوپی شانه را انجام می‌دهد.

این روش جراحی با تهاجم حداقل بر روی بیماران انگشت شماری انجام می‌شود. آندوسکوپ (لوله) باریکی از راه یک برش کوچک برای خارج کردن چسبندگی یا بافت هم‌بند وارد مفصل شانه می‌شود.

در برخی موارد خشکی شانه ناشی از آسیب‌دیدگی است، بنابراین موفقیت جراحی با انجام گرفتن آن در عرض چند هفته پس از آسیب‌دیدگی بیشتر خواهد بود. پس از جراحی برای بهبودی حداقل باید یک روز را در بیمارستان اقامت داشته باشد. بخیه ها به احتمال زیاد پس از ۱۰ روز جدا می شود.

اغلب بیماران پس از گذشت سه ماه از جراحی می توانند فعالیت‌ها و حرکات معمول خود را از سر بگیرند و درد شانه و خشکی شانه آنها کاهش پیدا می‌کند.

چنانچه در مفصل شانه احساس خشکی و گرفتگی می‌کنید، بهتر است هر چه زودتر به جراح شانه مراجعه کنید تا سفتی و گرفتگی شانه دائمی نشود.

پیشگیری از ابتلا به شانه منجمد

درمان زود هنگام مانع از بدتر شدن عارضه می‌شود. اگر مدت کوتاهی پس از هر گونه آسیبی که حرکت شانه را دردناک و یا مشکل می‌سازد، درمان آغاز شود، می‌توان از بروز بیماری شانه منجمد جلوگیری کرد و یا حداقل آن را کاهش داد. به این منظور بیمار پس از آسیب‌دیدگی باید از پزشک یا متخصص فیزیوتراپی نرمش‌ها و تمرین‌هایی را فرابگیرد که در حفظ توانایی حرکتی و انعطاف‌پذیری شانه مؤثرند.

نتیجه گیری

گرفتگی و خشکی شانه عارضه‌ای شایع است و نشانه اصلی بیماری شانه منجمد می‌باشد. در بیماری شانه منجمد ممکن است با پیشرفت این بیماری، دچار محدودیت حرکتی شوید و خطراتی را برای‌تان بوجود آورد. چنانچه درد  و خشکی در شانه‌های خود احساس کردید، حتما به یک فوق تخصص شانه مراجعه کنید.

چنانچه سؤالی درباره خشکی و گرفتگی شانه و روش‌های درمان آن دارید، می‌‌توانید در قسمت نظرات همین مقاله سوالات خود را بپرسید در سریع‌ترین وقت به شما پاسخ داده می‌شود.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه 1.5 / 5. 2

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *