درمان زانو پرانتزی

روش های مختلف درمان زانو پرانتزی

زانوی پرانتزی به انحراف میان مفاصل زانو گفته می شود، در این وضعیت زمانی که پاهای فرد در کنار یکدیگر قرار می گیرد، زانو ها از هم فاصله دارند. اما درمان زانو پرانتزی چیست؟ آیا می توان شکل پاها را اصلاح کرد؟

در این مطلب از سایت حاجی تقی قصد داریم تا در خصوص روش های مختلف درمان پای پرانتزی (لیزر، دستگاه، طب سنتی) و اینکه درمان پای پرانتزی چقدر طول می کشد صحبت کنیم؛ بنابراین توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

علل بروز پای پرانتزی چیست؟

عکس زانو پرانتزی

علل پای پرانتزی

در ابتدا احتمالا این سوال برایتان ایجاد می شود که چرا شخصی به پای پرانتزی دچار می شود، عموما پا پرانتزی بیشتر در کودکان وجود دارد که آن هم در اثر مراحل رشد ایجاد می شود، اما کم دیده نشده است که بزرگسالان هم پای پرانتزی داشته اند؛ در ادامه برخی از دلایلی که می توانند موجب پا پرانتزی در بزرگسالان بشوند را برایتان آورده ایم:

 • چایقی و اضافه وزن
 • کمبود ویتامین سی و کلسیم که بر روی رشد استخوان‌ها تاثیر می‌‌گذارند.
 • عمل جراحی یا آسیب دیدگی پا و زانو
 • کمبود ویتامین به ویژه کمبود ویتامین دی که باعث بروز نرمی استخوان می‌شود.
 • بیماری‌های ارثی که بر نحوه رشد زانوها تاثیر می‌گذارند.
 • آرتریت روماتوئید یا سایر انواع آرتروز

همچنین بخوانید: علت درد کنار زانو

زمان مراجعه به پزشک

اگر شما هر گونه علائمی در خصوص رشد اشتباه پاهای کودک خود متوجه شدید لازم است که بلافاصله برای معاینه نزد متخصص ارتوپدی مراجعه کنید. پزشک با یک بررسی و مشاهده نحوه راه رفتن کودک تشخیص می دهد که دلیلی برای نگرانی وجود دارد یا نه.

اما به صورت کلی توصیه می شود نکات زیر را برای مراجعه به پزشک نظر داشته باشید:

 • در اغلب کودکان تا سه سالگی مشکلات زانو رفع می شود، اگر کودک شما در این سن قرار دارد و همچنان از این موضوع رنج می برد، لازم است که حتما به پزشک مراجعه کنید، تا زمان درمان در نشود.
 • کودک شما دو ساله است و به جای اینکه وضعیت او بهتر شود روز به روز بدتر می شود.
 • یک پا بیشتر از دیگری پرانتزی می شود.
 • قد کودک با توجه به سن کوتاه است، نمی تواند به درستی راه برود و یا به صورت صاف باستد.
 • انگشتان پای کودک در زمان راه رفتن به سمت داخل کشیده می شود.
 • زاویه زانوها یا پاها سبب درد در کودک و بروز برخی از مشکلات در حین راه رفتن می شود.
 • کودک در زمان راه رفتن احساس درد دارد.

درمان زانو پرانتزی چگونه است؟

پای پرانتزی

درمان زانو پرانتزی

همان طور که در ابتدا مقاله اشاره کردیم روش های متعددی برای درمان زانو پرانتزی وجود دارد که با توجه به شدت آسیب می توان یکی از آن ها را انتخاب کرد، عموما اگر میزان انحراف کم باشد و یا در طول زمان بیشتر نشود می توان بدون جراحی برای درمان اقدام کرد.

اما اگر به غیر از این باشد نیاز به جراحی خواهید داشت. در ادامه در خصوص روش های جراحی بیشتر صحبت می کنیم.

درمان پای پرانتزی با دستگاه

یکی از روش های درمان استفاده از بریس و آتل های مخصوص می باشد، این روش درمانی برای کودکانی که دارای سن 3 تا 4 هستند بهتر جواب می دهد، زیرا استخوان های ان ها قابل انعطاف است و با توجه به این که در سن رشد هستند بهتر به روش های درمان پاسخ می دهند.

بریس و دستگاه های آتل، زانو ها را در کنار یکدیگر قرار می دهد، برای اصلاح ناهنجاری و بدشکلی محور زانوها، بسیار موثر است‌. البته همان طور که بیان کردیم، بریس برای درمان بزرگسالان خیلی مناسب و موثر نمی باشد. به این دلیل که استخوان درشت نی در بزرگسالان رشد کامل خود را داشته و انعطاف لازم را نیز، از دست داده است. بنابراین برای بزرگسالان باید از سایر روش های درمانی استفاده کرد.

درمان پای پرانتزی با لیزر

در خصوص این روش باید بیان کنیم که نمی توان از لیزر درمانی به عنوان یک روش درمان زانو پرانتزی استفاده کرد، بلکه این روش موجب می شود تخریب و تورم استخوان ها کمتر شود و اینگونه عوارض بیماری کم می شود.

دقت داشته باشید که برخی از افراد به اشتباه آتروسکوپی که یک روش جراحی است را به عنوان لیزر می شناسند، اما این فکر کاملا غلط است، حتی اگر جراحی برای پای شما لازم باشد تنها روش کارامدی که استفاده می شود جراحی استئوتومی زانو نام دارد.

درمان زانوی پرانتزی با طب سنتی

بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا در هر شرایط و بیماری به سراغ روش های سنتی بروند و ترجیح آن ها روش قدیمی و سنتی است، اما باید بگوییم که روش سنتی برای هر مشکلی جوابگو نمی باشد و حتی این امکان وجود دارد که وضعیت را بدتر کند.

بنابراین اگر به دنبال روش های سنتی هستید ما نمی توانیم توضیح مناسبی به شما ارائه دهیم، زیرا الویت علم پزشکی است و اطلاعی در خصوص روش های سنتی نداریم. توصیه می کنیم اگر خواستید به سراغ این روش درمانی بروید حتما در ابتدا به خوبی تحقیق کنید که آیا نتیجه ای دارد یا نه.

ورزش برای درمان پای پرانتزی

وزش زانو

ورزش برای درمان پای پرانتزی

یکی از روش هایی که اغلب توسط پزشکان توصیه می شود ورزش و فیزیوتراپی است، البته باز هم باید ذکر کنیم که ورزش به تنهایی یک روش درمانی نمی باشد، اما یک مکمل عالی در کنار سایر روش های درمانی است که روند درمان را بسیار سریع تر می کند.

اما با این وجود اما میزان پا پرانتزی شما بسیار خفیف باشد می توانید در ابتدا ورزش را به تنهایی انجام دهید و احتمال نتیجه نیز وجود دارد،  در این میان یکی از تمرین های موثر و آسان که می توانید انجام دهید قرار دادن وزنه در میان پا است.

برای انجام این حرکت فرد ابتدا به پشت بر روی زمین خوابیده و پاهای خود را خم می‌کند. سپس یک وزنه‌ی 5 کیلوگرمی را با کف پاهای خود گرفته و سعی می ‌کند آن را به باسن یا پشت خود برساند. این کار باید چندین مرتبه تکرار شود.

البته ورزش های متنوع و بسیاری وجود دارد که توصیه می کنیم حتما زیر نظر مربی یا فیزیوتراپ حرکات خود را جویا شوید، زیرا تمامی حرکات برای تمامی افراد مناسب نمی باشد و ممکن است به خود آسیب جدی تری برسانید.

بیشتر بخوانید: درمان پوکی استخوان افراد مسن

جراحی استئوتومی

در مورد افراد بزرگسال برای درمان زانو پرانتزی شرایط متفاوت تر است، بیشتر این افراد برای درمان لازم است که از جراحی استفاده کنند، اما در این میان برخی از کودکان نیز به جراحی احتیاج پیدا می کنند.

به کمک جراحی می توان وضعیت استخوان ‌ها را اصلاح کرده و مشکل پای پرانتزی را با کاهش فشار وارد شده به غضروف ‌های پا درمان کرد.

در طول این عمل سر استخوان های پا به کمک ابزار مخصوص بریده می شود و در ادامه استخوان بریده شده در موقعیت مناسب قرار می گیرد و با استفاده از پلاک و پیچ یا میله ‌های فلزی (نیل‌های اینترامدولاری) (intramedullary nails) در محل تثبیت می ‌شود.

درمان پای پرانتزی در بزرگسالان بدون جراحی امکان پذیر نیست؟

عکس زانو پرانتزی در بزرگسالان

درمان پای پرانتزی در بزرگسالان

نمی توان به طور صد در صد گفت که درمانی زانو پرانتزی در افراد بزرگ تر تنها با جراحی امکان پذیر است زیرا همه چیز به سن، شدت انحراف زانو و وضعیت بدنی فرد بستگی دارد.

بنابراین بهترین کار این است که نزد پزشک متخصص مراجعه کنید تا وضعیت شما به خوبی معاینه شود، در نتیجه پزشک بهترین گزینه درمانی را به شما معرفی خواهد کرد.

درمان پای پرانتزی چقدر طول میکشد

این که دقیقا چه مقدار زمان لازم است که شخص بیمار درمان شود وابسته به این است که از چه روش درمانی استفاده می کند، قطعا روشی که سریع ترین نتیجه از آن حاصل می شود جراحی است.

بهترین سن برای درمان پای پرانتزی

در کودکان با توجه به اینکه استخوان های آن ها هنوز به طور کامل شکل نگرفته راحت تر می توان برای درمان اقدام کرد، علاوه بر آن اگر زمانی که هنوز شدت انحراف بیشتر نشده است برای درمان اقدام کنید سریع تر به نتیجه دلخواه خواهید رسید.

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با درمان زانو پرانتزی آشنا نماییم، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه می توانید در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.