دلایل و روش های درمان کشیدگی رباط زانو

دلایل و روش های درمان کشیدگی رباط زانو

درد زانو و آسیب‌های آن به ویژه در افراد فعال و ورزشکار بسیار شایع است. کشیدگی زانو حالتی است که در اثر خم شدن بیش از حد زانو به سمت عقب ایجاد می‌شود. با وجود دردناک بودن این آسیب، تشخیص و درمان آن اغلب ساده است.

کشیدگی زانو اغلب به هنگام سقوط ناگهانی بعد از پریدن و و یا ایستادن ناگهانی در حین دویدن اتفاق می‌افتد. با توجه به طبیعت این آسیب، ورزشکاران بیشتر در معرض آن قرار دارند، به ویژه ورزشکارانی که در رشته‌های ورزشی سنگین‌تر فعالیت دارند. این آسیب معمولاً با تورم، درد متوسط تا شدید در زانو و آسیب بافت نرم در زانو یا اطراف آن همراه است.

 کشیدگی زانو چیست؟

کشیدگی زانو چیست؟

در این مقاله علائم کشیدگی زانو، چگونگی درمان آن، و زمان لازم برای ترمیم آن به طور دقیق‌تر بررسی خواهد شد.

کشیدگی رباط زانو چیست؟

کشیدگی رباط در واقع کشیدگی یا پارگی رباط است. رباط‌ها بندهای سختی از جنس بافت فیبروز است که دو استخوان را به مفصل متصل می‌کند. بیش‌ترین نوع کشیدگی رباط‌ها در مچ پا رخ می‌دهد.

درمان‌های اولیه شامل استراحت، گذاشتن یخ، کمپرس و بالابردن منطقه آسیب دیده است. کشیدگی رباط در موارد خفیف با موفقیت در خانه قابل درمان است. اما در موارد شدیدتر کشیدگی رباط‌ها، برای اصلاح پارگی رباط‌ها از جراحی کمک گرفته می‌شود.

چهار رباط در زانو وجود دارد که همه آنها آسیب پذیر هستند.

رباط صلیبی جلویی ACL، آسیب پذیرترین رباط زانو است. این رباط استخوان ران را به استخوان ساق پا متصل میکند. کشیدگی رباط صلیبی زانو معمولا در اثر حوادث ورزشی ناشی می شوند.

رباط صلیبی پشتی PCL، استخوان را به استخوان فیبولا (یا نازک نی) متصل می کند. استخوان فیبولا کوچک تر از استخوان ساق پا است و در قسمت خارجی زانو قرار دارد.

 کشیدگی رباط ACL زانو

کشیدگی رباط ACL زانو

این رباط ها عموما از رباط های قدامی قوی تر هستند و کمتر دچار آسیب می شوند. اما در صورتی که مفصل زانو در ناحیه پشتی زانو تحت فشار قرار بگیرد احتمال اینکه این رباط ها آسیب ببنند وجود دارد.

رباط طرفی خارجی LCL، استخوان ران را در قسمت داخلی زانو به استخوان ساق پا متصل میکند.

دلایل کشیدگی تاندون زانو

رباط ها یا لیگمان های زانو زمانی دچار کشیدگی می شوند که نیروی زیادی به آن ها وارد شود در این صورت رباط ها دیگر قادر به تحمل فشار وارده نیستند و دچار کشیدگی می شوند. از جمله عواملی که باعث آسیب دیدگی و کشیدگی رباط های زانو می شود شامل:

 • پیچ خوردن ناگهانی مفصل زانو
 • وارد شدن ضربه شدید به مفصل زانو
 • سقوط از ارتفاع و زمین خوردن
 • آسیب های ورزشی یکی از اصلی ترین دلایل آسیب دیدگی یا کشیدگی رباط ها  است که این آسیب ها عموما در ورزش های پربرخورد و ورزش های که در آن ها نیاز به چرخش سریع دارند همچون فوتبال، بسکتبال، اسکی و .. رخ می دهد.

علائم کشیدگی رباط های زانو

علائم کشیدگی رباط های زانو

علائم کشیدگی رباط های زانو

علائم کشیدگی رباط زانو برحسب شدت آسیب دیدگی رباط ها متفاوت است. اما به طور کلی شما در هنگام آسیب دیدگی رباط زانو چنین علائمی را تجربه می کنید:

 • درد در ناحیه پشت یا جلویی زانو ( این درد براساس اینکه کدام رباط دچار کشیدگی شده است؛ رخ می دهد)
 • شنیدن صداهایی غیرطبیعی از مفصل زانو ( این مورد بیشتر در هنگام پارگی رباط زانو رخ می دهد)
 • متورم شدن و قرمز شدن مفصل زانو
 • حس بی ثباتی و شل شدن مفصل زانو  به اصطلاح گفته می شود مفصل خالی می کند.
 • متورم شدن زانو به دنبال کشیدگی رباط زانو
 • بروز درد و ناراحتی در هنگام انداختن وزن برروی زانوها
 • کبودی و حساس بودن لمس محل آسیب دیدگی زانو
 • محدود شدن حرکت مفصل زانو

درجه بندی کشیدگی رباط زانو

 کشیدگی رباط زانو را  برحسب شدت آن به سه دسته اصلی تقسیم می کنند:

درجه یک: در این نوع کشیدگی آسیب دیدگی خفیف بوده و هنوز مشکل خاصی برای مفصل ایجاد نمی شود.

درجه دو : در درجه دوم کشیدگی رباط زانو مفصل زانو دچار بی ثباتی می شود و در برخی مواقع خونریزی در مفصل دیده می شود.

درجه سوم : شدیدترین حالت کشیدگی رباط ها زانو مربوط به این مرحله از آسیب دیدگی است که در آن رباط ها به طور کامل پاره می شوند و خونریزی شدید در مفصل رخ می دهد.

چه زمانی برای کشیدگی رباط باید به پزشک مراجعه کرد؟

مراجعه به پزشک متخصص ارتوپد هنگاام علائم کشیدگی تاندون زانو

مراجعه به پزشک متخصص ارتوپد هنگام علائم کشیدگی تاندون زانو

کشیدگی رباطی در موارد خفیف در خانه درمان می‌شود. اما جراحتی که باعث کشیدگی رباط می‌شود، می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی‌تر همچون شکستگی می‌شود. در صورت تجربه‌ی موارد زیر، حتماً به پزشک فوق تخصص زانو مراجعه کنید:

 • نداشتن توان حرکتی و یا تحمل نکردن فشار وزن روی مفصل آسیب دیده
 • احساس درد مستقیم روی استخوان‌های مفصل آسیب دیده
 • احساس بی حسی در هر بخش از منطقه آسیب دیده

تشخیص کشیدگی لیگمان زانو

 درمان کشیدگی رباط خارجی زانو

درمان کشیدگی رباط خارجی زانو

در صورتی که پس از آسیب دیدگی به چه علائمی دچار شدید می تواند برای تشخیص و درمان بیماریتان از یک پزشک متخصص ارتوپد کمک بگیرد. در هنگام مراجعه به این پزشکان، این متخصصین معمولا کار خود را با پرسیدن سوالاتی در مورد نحوه آسیب دیدگی، محل درد و علائم بیماری آغاز می کنند.

در جریان معاینه فیزیکی، پزشک تورم و نقاط تحریک پذیر را بررسی خواهد کرد. مکان و شدت درد به تشخیص مقدار و نوع آسیب کمک می‌کند.

رادیولوژی اشعه ایکس به تشخیص شکستگی و یا دیگر آسیب‌های استخوانی به عنوان منبع مشکل کمک می‌کند. ام آر آی هم تا حدود زیادی به تشخیص شدت آسیب کمک می‌کند.

درمان خانگی کشیدگی رباط زانو

در بیش از نیمی از موارد احتمال آسیب دیدگی مجدد وجود دارد. در حال حاضر احتمال موفقیت آمیز بودن درمان این آسیب ها بیش از گذشته است.

درمان کشیدگی زانو بستگی به شدت آسیب دارد. روند درمانی معمولا با متد RICE آغاز می‌شود.

روش های درمان خانگی کشیدگی رباط زانو

روش های درمان خانگی کشیدگی رباط زانو

R _ استراحت (Rest)

متوقف کردن فعالیتی که علت اصلی کشیدگی زانو بوده است ایده خوبی است. این موضوع  برای یک ورزشکار به معنی بازی نکردن در چند مسابقه و برای افراد معمولی به معنی راه نرفتن با پای آسیب دیده و یا استفاده از آتل است. همچنین این دوره استراحت می‌تواند با درمان‌های کمکی زیر همراه باشد.

 •  استفاده از فیزیوتراپی برای بهبود حرکات
 •  استفاده از داروهای مسکن
 •  استفاده از داروهای ضد التهاب

I _ گذاشتن کمپرس یخ (Ice)

یخ درمان پرطرفداری برای انواع صدمات از جمله کشیدگی زانو است؛ زیرا به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند. چند بار در روز و هر بار به مدت ۱۵ دقیقه یخ را بر روی زانوی خود قرار دهید. توجه داشته باشید که یخ را مستقیماً بر روی زانو قرار ندهید. می‌توانید از مانعی مانند یک حوله برای جلوگیری از آسیب به پوست استفاده کنید.

C _ اعمال فشار با محکم بستن زانو  (compression)

اعمال فشار بر روی زانو شامل پیچیدن زانوی آسیب دیده است. نوارهای پشتیبانی الاستیک و یا بانداژهای فشاری برای این کار موثر هستند. اعمال فشار نیزمانند کمپرس یخ به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند. هم چنین می‌تواند از زانوی ضعیف شده پشتیبانی کند.

E _ بالا نگه داشتن زانو (Elevation)

زانوی آسیب دیده تا حد امکان باید بالا نگه داشته شود. در واقع زانو باید بالاتر از سطح قلب قرار بگیرد. برای این کار می‌توانید دراز بکشید و پای خود را بر روی بالش و یا یک سکوی راحت قرار دهید.

درمان کشیدگی شدید زانو

درمان پارگی رباط صلیبی زانو

درمان پارگی رباط صلیبی زانو

در موارد وخیم برای درمان کشیدگی زانو ممکن است جراحی برای  تنظیم رباط‌ها و هم طرازی آن‌ها مورد نیاز باشد. شایع‌ترین عارضه پارگی رباط صلیبی قدامی (ACL) است.

ولی سایر تاندون‌ها و ساختارهای پشتیبانی کننده از مفصل هم می‌توانند آسیب ببینند. ACL یا Anterior Cruciate Ligament یک جفت رباط است که در مفصل زانو وجود دارد. ممکن است جراحی برای ترمیم قسمت‌های مختلف مفصل زانو مورد نیاز باشد.

جراحی کشیدگی و پارگی رباط زانو

جراحی کشیدگی و پارگی رباط زانو

جراحی کشیدگی و پارگی رباط زانو

کشیدگی درجه یک و دو رباط زانو نیازی به جراحی ندارند و با روش های درمانی غیرجراحی اصلاح می شوند. اما جراحی برای درمان پارگی هایی که به برنامه توانبخشی و فیزیوتراپی جواب نداده اند؛ ضروری است.

جراحی ACL (رباط صلیبی جلویی) از جراحی PCL (رباط صلیبی خلفی) متداول‌تر بوده و هر دو نوع جراحی بیشتر برای بازسازی رباط‌های قطع شده انجام می‌شوند تا ترمیم رباط‌های موجود.

گذراندن یک دوره توانبخشی بعد از جراحی، برای دستیابی به بهبودی کامل ضروری است؛ دوره بهبودی از جراحی معمولاً طولانی مدت است. در برخی موارد، استفاده از بریس زانو بعد از آسیب‌دیدگی، ثبات زانو را بهبود بخشیده و به جلوگیری از تکرار آسیب نیز کمک می‌کند.

چقدر طول میکشد کشیدگی زانو خوب شود؟

دوره نقاهت در بیماران مختلف متفاوت است. در موارد خفیف‌تر بهبودی ۲ تا ۴ هفته بعد از جراحت حاصل می‌شود. در دوره نقاهت باید از انجام هر گونه حرکتی که موجب تشدید وضعیت می‌شود، بپرهیزید.

در صورت نیاز به عمل جراحی، دوره نقاهت مدت زمان بیشتری طول می‌کشد. دوره نقاهت بعد از جراحی ممکن است ۶ ماه و یا بیشتر طول بکشد. با وجود این که دوره نقاهت طولانی است ولی بیشتر بیماران پس از جراحی به بهبودی کامل می‌رسند.

ممکن است پزشک در طول دوره نقاهت فیزیوتراپی پیشنهاد دهد. حتی اگر بیماری جراحی شده باشد، باز هم فیزیوتراپی برای بازگرداندن قدرت عضلانی و دامنه حرکتی مفصل مورد نیاز است.

ورزش برای کشیدگی رباط زانو

ورزش برای کشیدگی رباط زانو

ورزش برای کشیدگی رباط زانو

ورزش‌های زیادی وجود دارد که فرد بعد از کشیدگی زانو می‌تواند انجام دهد. در واقع هدف از ورزش، بهبود حرکت و افزایش استحکام مفصل است. بیمار باید درباره گزینه‌های ورزشی با پزشک خود و یا فیزیوتراپیست مشورت کند. برخی از ورزش‌هایی که که افراد می‌توانند انجام دهند عبارتند از:

 • شنا کردن
 • حرکات کششی آرام برای تقویت عضلات همسترینگ (عضلات خلف ران)
 • دوچرخه ثابت
 • در حالی که بر روی زمین دراز کشیده‌اید، بدون خم کردن زانو، پای خود را بالا برده و در فاصله مختلف به مدت چند ثانیه نگه دارید.
 • به دیوار تکیه دهید و پاهای خود را با زاویه ۹۰ درجه از زانو خم کنید و چند ثانیه در این حالت بنشینید.
 • یکی از پاهای خود را بر روی سکویی قرار دهید به طوری که زانوی شما زاویه ۹۰ درجه ساخته باشد. پس از چند ثانیه پای دیگرخود را نیز بر روی سکو قرار دهید. این تمرین را چند بار تکرار کنید.
 • بر روی زمین بنشینید و پای آسیب دیده خود را صاف نگه دارید. با فشار دادن پشت زانو بر روی زمین عضله چهارسر ران (عضلات قدامی ران) را منقبض کنید. به مدت ۶ ثانیه آن را در حالت انقباض نگه دارید. سپس به مدت ۱۰ ثانیه استراحت کرده و دوباره ادامه دهید. این تمرین با انقباض و استراحت عضلات چهارسر، موجب تقویت آن‌ها می‌شود. برای پشتیبانی از مفصل زانو می‌توانید حوله‌ای در زیر آن قرار دهید.

ورزش‌هایی که در طول دوره نقاهت انجام می‌دهید باید ابتدا آرام و به تدریج دشوارتر شوند تا مفصل زانو ترمیم شده و قوی گردد.

پیشگیری از کشیدگی رباط زانو

پیشگیری از جراحت‌های رباط زانو سخت است اما شما می توانید با انجام اقدامات محافظه کارانه ای احتمال آن ها را کم کنید. شما باید:

 •  عضلات ران تان را با انجام حرکات قدرتی و کششی قوی نگه دارید.
 •  انجام فعالیت های سبک قبل از انجام فعالیت های سنگین تر بدنتان را گرم کنید
 •  انعطاف پذیری بدن تان را حفظ کنید
 •   تغییرات را به آرامی انجام دهید. مثلا ورزش کردن را به طور ناگهانی خیلی زیاد نکنید.

سوالات خود را در مورد مشکلات مربوط به آسیب دیدگی و کشیدگی رباط زانو از دکتر حسین حاجی تقی بپرسید.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *