در رفتگی کشکک زانو

درمان در رفتگی کشکک زانو

در رفتگی کشکک زانو از عوارض چست؟ علائم در رفتگی زانو چه می باشد و طول درمان آن چگونه است؟ در این مطلب از سایت دکتر حاجی تقی قصد داریم تا در خصوص در رفتگی کشکک زانو و تمامی جزئیات مربوط به آن صحبت کنیم. توصیه می کنیم حتما تا انتها همراه ما باشید.

منظور از در رفتگی کشکک زانو چیست

عکس دررفتگی کشکک زانو

کشکک زانو

کشکک زانو یک استخوان مثلثی شکل می باشد که به کمک تاندون ها در سرجای خود قرار گرفته است، این قسمت توسط رباطی در شیار های انتهایی استخوان های ران و ساق پا به صورت ثابت باقی مانده است.

در رفتگی کشکک زانو به حالتی گفته می شود که استخوان ها از درون شیار ها بیرون می آیند، این حالت زمانی رخ می دهد که کشکک ها به صورت کامل خارج شده باشند.

عموما این عارضه در افراد جوان بیشتر از سایرین دیده می شود و دلیل آن هم در این است که فعالیت فیزیکی بالایی دارند. این عارضه زمانی رخ می دهد که پای فرد به صورت ثابت بر روی زمین باقی می ماند اما زانوی او خم شده است.

در این زمان با وارد شده کوچک ترین ضربه یا فشار زانو پیچ می خورد و کشکک زانو از جای خود خراج می شود.

البته در موارد شدید تر نیز ناپایداری کشکک زانو وجود دارد، این موضوع به دلیل شکل غیر عادی استخوان ها در مفصل زانو، ضعیف بودن آنها، گرفتگی یا انقباض می شود که زانو را دچار انحراف می کند که برای برای درمان آید باید به فوق تخصص زانو مراجعه کنید.

علت در رفتگی کشکک زانو چیست؟

از بارز ترین دلایل در رفتگی کشکک زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مهم ترین دلیل این موضوع این است که فرد در حالی که کف پاهای خود را بر روی زمین قرار داده است و پایش به صورت محکم ثابت است، زانویش دچار چرخش می شود.

این حالت بیشتر در ورزشکاران اتفاق می افتد، دلیل آن هم این است که باید فعالیت ها و واکنش های سریع داشته باشند؛ ورزش هایی مثل: فوتبال، بسکتبال و اسکی

  • دلیل دوم مربوط به وارد شدن ضربه به زانو می باشد، در صورتی که ضربه ای محکم و مستقیم به زانو وارد شود، کشکک زانو از جای خود خارج می شود.

این حالت نیز همانند مورد قبل بیشتر در ورزشکاران خصوصا فوتبالیست ها دیده می شود. البته این احتمال وجود دارد که در حین انجام فعالیت های روزانه به آن دچار شوید.

چه افرادی بیشتر در معرض این بیماری می باشند؟

احتمال در رفتن کشکک زانو برای برخی از افراد و برخی از گروه های شغلی بیشتر از سایرین م باشد، طی تحقیقات انجام شده زنان بیشتر از مردان در معرض این بیماری قرار دارند.

علاوه بر آن خطر در رفتگی کشکک زانو در افراد جوانی که بین 10 تا 20 سال سن دارند نسبت به افراد مسن بیشتر است.

همچنین در صورتی که فرد به صورت مادرزادی مشکلاتی در زانوی خود داشته باشد این احتمال در او افزایش می یابد. مشکلانی مثل: عدم تقارن میان دو زانو

در نهایت چنانچه فرد از قبل به در رفتگی کشکک زانو دچار شده باشد، این احتمال در او افزایش می یابد که به طور مجدد به این عارضه دچار شود.

همچنین بخوانید: بهترین شیوه های تقویت کشکک زانو

علائم در رفتگی زانو چیست؟

در رفتن کشکک زانو

علائم در رفتگی زانو

همانند سایر بیماری ها، در رفتگی کشکک زانو دارای نشانه و علائمی می باشد که به شرح زیر است:

  • تورم و سفتی زانو
  • درد بسیار شدید که مانع از انجام فعالیت های روزانه شود
  • عدم توانایی جهت صاف کردن زانو
  • جابجایی افقی کشکک زانو و خارج شدن آن از جای خود
  • تغییر در شکل ظاهری زانو
  • کشکک زانو به طور کامل بی ثبات می شود و به راحتی به طرفیت تکان می خورد
  • تق تق یا صدا دادن زانو در حین حرکت

تشخیص ناپایداری زانو چگونه است؟

برای تشخیص صحیح در ابتدا فوق تخصص ارتوپد از شما سوال هایی از بیماری و محل درد می پرسد و سپس محل آسیب را معاینه می کند. متخصص ارتوپد قادر خواهد بود لغزش های زانو را تشخیص دهد و متوجه علل در رفتگی و محل آن شود.

زمانی که میزان آسیب وارد شده به شما حاد باشد از شما خواسته می شود که برای بررسی های دقیق تر و ارزیابی صحیح محل آسیب دیدگی عکس برداری به وسیله اشعه ایکس انجام دهید.

البته به طور کلی برای بررسی های بیشتر، ارزیابی دقیق بافت های درون زانو و درک کامل جزئیات آناتومی زانو از بیمار خواسته می شود تا ام آر ای یا سی تی اسکن زانو انجام دهد.

درمان خانگی در رفتگی کشکک زانو

درمان خانگی در رفتگی زانو

درمان خانگی در رفتگی کشکک زانو

از آنجایی که در رفتگی کشکک زانو در میزان متفاوتی می باشد و ممکن است برای برخی خفیف و برای دیگری شدید باشد، بنابراین روش های درمانی متفاوتی وجود دارد که افراد باید با توجه به نیاز خود آن ها را انتخاب کنند.

بیشتر بخوانید: شکستگی زانو و انواع راه های درمان سریع شکستگی کشکک زانو

مراقبت و استراخت

اولین روش درمانی که تمامی افراد باید از آن استفاده کنند استراحت می باشد. شما باید تمامی فعالیت های شدید را که موجب وارد شدن آسیب شدید تر به زانو می شود را محدود کنید.

علاوه بر آن همواره باید مراقب باشید که آسیب های احتمالی به شما وارد نشود تا روند درمان به خوبی طی شود.

بخ درمانی

برای انجام این کار باید روزانه چندین مرتبه و هر بار برای مدت زمان 15 تا 20 دقیقه بر روی محل آسیب از یخ استفاده نمایید. البته دقت داشته باشید که هرگز نباید یخ را به طور مستقیم بر روی زانو قرار دهید، بلکه باید آن را در یک حوله بگذارید و سپس بر روی زانو بگذارید.

بانداژ زانو

برای اینکه از وارد شدن فشار به زانو جلوگیری کنید توصیه می شود تا به کمک بانداژ زانوی خود را بپوشانید. شما می توانید در ابتدا از پماد استفاده کنید و سپس به کمک بانداژ زانو را ببندید.

فیزیوتراپی دررفتگی کشکک زانو

فیزیوتراپی یک بخشی بسیار مهم از روند درمان می باشد که برای افردی که میزان آسیب آن ها زیاد می شود تاثیر بسیار بالایی دارد. همچنین استفاده از فیزیوتراپی موجب می شود تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود و روند بهبودی در فرد سریع تر انجام می شود.

برای اینکه بهترین ورزش ها را انجام دهید و مطمئن شوید که تمامی حرکات شما متناسب با وضعیت بدنیتان می شود، حتما مشورت های لازم را با فیزیوتراپیت خود انجام دهید.

تمرینات تثبیت لگن مثل تمرینات عضلات دور کننده‌ی ران و یا تمرینات عضله‌ی فلکسور ران، می‌توانند تا حد زیادی در تقویت و تثبیت استخوان کشکک مؤثر باشند. تمرینات کششی عضله‌ی چهار سر ران و ایلیوتیبیال باند نیز می‌توانند مفید واقع شوند.

ورزش برای در رفتگی زاو

فیزیوتراپی دررفتگی کشکک زانو

ورزش برای در رفتگی زاو

انقباض عضلات داخل ران

برای انجام این حرکت با کمر بر زمین بخوابید و یک توپ را میان پاهای خود قرار دهید. عضلات ران خود را سفت کنید و دقت داشته باشید که زانوهایتان کاملا صاف باشد، سپس توپ میان پاهایتان را فشار دهید.

برای اینکه این حرکت را به درستی انجام دهید باید عضلات ران شما به طور کامل منقبض شود. برای مدت زمان 5 ثانیه در این حالت باقی بمانید و 10 بار آن را تکرار کنید.

خم و راست کردن زانو

بر روی یک سطح صاف دراز بکشید و تا جایی که می توانید زانویتان را خم و راست کنید، البته در نظر داشته باشید چنانچه در حین انجام این حرکت احساس درد کردید باید حرکت را متوقف کنید. بنابراین حرکت زانو ها را تاجایی انجام دهید که احساس درد نمی کنید.

بالا آوردن پا در حالت عقب ایستاده

برای انجام این حرکت باید در حالت ایستاده قرار بگیرید و جهت حفظ تعادل از یک صندلی یا تکیه گاه کمک بگیرید. کمر و زانوهای خود را صاف کنید و سپس با انقباض عضلات کشاله ران پای خود را به سمت عقب بالا بیاورید.

برای دو ثانیه پای خود را در بالاترین نقطه نگه دارید و سپس به آرامی پای خود را پایین بیاورید. در صورتی که در زمان انجام این حرکت دردی احساس نمی کنید آن را برای 10 بار تکرار کنید.

جراحی کشکک زانو

در صورتی که شما به صورت مکرر و برای چندین بار به در رفتگی کشکک زانو دچار شوید، در این صورت تنها عمل جراحی برای شما جوابگو می باشد. با جراحی زانو تعادل عضلانی در دو طرف کشکک زانو بازیابی می شود.

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با در رفتگی کشکک زانو و جزئیات مربوط به آن آشنا نماییم.

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.