زانو درد در بارداری

زانو درد در بارداری

0
(0)

علت زانو درد در سه ماه اول بارداری یا اواخر آن چیست؟ درمان خانگی زانو درد در بارداری چه می باشد؟ این ها سوالاتی هستند که بسیار از ما پرسیده شده است، به همین جهت قصد داریم تا در این مطلب به بررسی این موضعات بپردازیم. بنابراین پیشنهاد می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه حاجی تقی باشید.

زانو درد در اوایل بارداری

درد زانو سمت راست

زانو درد در حاملگی

از آنجایی که یک زن در طول بارداری وزن اضافه می کند، معمولاً در طول 9 ماهگی، به رحم، مفاصل و رباط های او فشار هایی وارد می شود که منجر به درد زانو در اوایل بارداری و سه ماهه اول می شود. تغییرات هورمونی نیز نقش کلیدی در ایجاد زانو درد در اوایل بارداری دارد.

انواع زانو درد در دوران بارداری

بله، انواع مختلفی از زانو درد وجود دارد که یک زن می تواند در دوران بارداری تجربه کند. بیایید نگاهی به آن ها داشته باشیم:

ممکن است درد مبهم و مداومی را در زانو تجربه کنید که این به دلیل آسیب به رباط ها و بافت های نرم می باشد. اما دقت داشته باشید کع درد می‌ تواند تندتر شود به‌ گونه‌ ای که زانو شما توسط چیزی تیز ضربه خورده باشد.

در نوع دوم ممکن است دردی در زانوهای خود احساس کنید که ممکن است در صورت ایستادن یا راه رفتن بیش از حد طولانی اتفاق بیفتد و در نتیجه مفاصل دردناک شود.

درد شما از هر یک از این موارد باشد می توانید با مراجعه به دکتر متخصص ارتوپدی نسبت به درمان آن اقدام کنید.

علل زانو درد در دوران بارداری

علت زانو درد در ماه اول بارداری

علت درد زانو در ماه اخر بارداری

دلایل مختلفی می تواند باعث درد زانو در دوران بارداری شود. برای آشنایی با علل مختلف زانو درد در دوران بارداری، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. تغییرات هورمونی

در سه ماهه سوم، هورمون هایی برای شل شدن رباط ها و تاندون های لگن در آماده سازی برای زایمان ترشح می شود. این هورمون‌ ها نه تنها رباط‌ های ناحیه لگن را شل می‌ کنند، بلکه باعث شل شدن سایر رباط‌ ها و تاندون‌ ها، از جمله رباط‌ های اطراف زانو می‌ شوند. کاسه زانو ممکن است دقیقاً به درستی حرکت نکند و در نتیجه گرفتگی زانو ایجاد شود.

 1. فشار بر روی رگ ها

بارداری ممکن است به وریدهای زانو و پا فشار بیاورد و باعث زانو درد شود.

 1. افزایش وزن

شایع ترین علت زانو درد در دوران بارداری افزایش تدریجی وزن است. این موضوع نیز می تواند به زانو های شما فشار وارد کند، به خصوص اگر اولین نوزاد شما باشد، زیرا بدن شما به تحمل وزن اضافی عادت نخواهد کرد.

 1. ورزش بیش از حد

اگر در دوران بارداری بیش از حد ورزش کنید، ممکن است درد زانو را تجربه کنید. ورزش هایی مانند اسکات در دوران بارداری مفید هستند، اما می توانند زانوها را نیز ضعیف کنند. بنابراین دقت داشته باشید که پس از انجام حرکات اسکوات حتما تمرینات تقویتی زانو را انجام دهید.

 1. جراحت یا ضربه

در برخی موارد، درد زانو شما در واقع می‌تواند نتیجه یک آسیب باشد، مانند کشیدگی یا افتادن، و نه به دلیل تغییر بدن شما. اگر درد شدید زانو را تجربه کردید، فوراً با پزشک مشورت کنید، زیرا ممکن است یک آسیب جدی باشد که باید به صورت جدی نیز درمان شود.

 1. راه رفتن یا ایستادن زیاد

گاهی اوقات، زانو درد ممکن است به دلیل راه رفتن زیاد یا ایستادن در طول روز رخ دهد. همان طور که می دانید زانو های شما مجبور می شوند وزن شما را برای مدت طولانی تری تحمل کنند و اینکه شروع به درد کنند موضوع طبیعی است.

 1. کمبود کلسیم

کمبود کلسیم در استخوان‌های شما نیز می‌تواند دلیل زانو درد در دوران بارداری باشد.

 1. تغییر در میزان تحرک

اگر در دوران بارداری بیش از حد حرکت کنید یا ورزش کنید، بدن شما  به زانو های شما فشار بسیاری وارد می کند و در نتیجه باعث ایجاد درد می شود.

همچنین بخوانید: علت درد مفاصل در زنان و درمان آن

عوارض مرتبط با زانو درد در دوران بارداری

اگر زانو درد در دوران بارداری توسط فوق تخصص زانو بررسی، معاینه یا نظارت نشود، می تواند در آینده عوارضی ایجاد کند. در زیر عوارض مرتبط با زانو درد در بارداری آورده شده است.

اگر در دوران بارداری از زانو درد رنج می برید، احتمال ابتلا به استئوآرتریت در آینده وجود دارد که یک بیماری تحلیل برنده مفصلی است که به دلیل ساییدگی و پارگی غضروف اطراف زانو ایجاد می شود. این بیماری باعث سفتی مفاصل، قفل شدن مفاصل زانو و درد شدید خواهد شد.

وزن اضافی زیاد به زانوها فشار وارد می کند و باعث آسیب به غضروف محافظ و رباط اطراف مفاصل می شود. این موضوع نیز می تواند در طولانی مدت باعث مشکلاتی در راه رفتن، خم شدن و دویدن شود.

زانو درد در دوران بارداری چگونه درمان می شود؟

درمان پا درد در بارداری

درمان زانو درد در بارداری

همانطور که قبلاً با جزئیات ذکر شد، درد زانو شما (معمولا) می تواند به دلیل یکی از دو دلیل باشد. آسیب یا اثرات بارداری شما. اولی نیاز به بررسی و صحبت با پزشکی دارد، اما دومی را می توان به روش های طبیعی که در ادامه آن ها را بیان می کنیم زیر درمان کرد:

 • تمرینات تقویتی زانو می تواند به درمان درد کمک کند.
 • برای حفظ و متعادل کردن مقدار کلسیم در بدن، غذاهای غنی از کلسیم بخورید.
 • سعی کنید وزن بدن را متعادل نگه دارید.
 • یک پد گرم کننده یا یک کیسه یخ را روی زانوهای خود قرار دهید تا کمی تسکین یابد.
 • بیشتر اوقات پاهای خود را بالا نگه دارید و استراحت کافی داشته باشید.
 • با وعده های غذایی روزانه خود از غذاهای غنی از امگا 3 و مکمل های گیاهی بیشتری استفاده کنید. اما، قبل از افزودن هر چیزی به رژیم غذایی خود، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: فواید آب درمانی برای زانو درد چیست؟

درمان های خانگی برای زانو درد در زنان باردار

زانو درد شما موقتی است و پس از زایمان کاهش می یابد. اما، تا زمانی که این اتفاق نیفتد، در اینجا چند درمان خانگی بسیار مفید برای کاهش درد شما وجود دارد:

 • برای تقویت ماهیچه های زانو، ورزش های کم ضربه را امتحان کنید. اما دقت کنید که باید قبل از انجام هر گونه ورزش در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.
 • کفش های با زیره طبی و مناسب بپوشید تا میزان وارد شدن آسیب به زانو به حداقل برسد.
 • در حالی که پاهای خود را بالا نگه دارید بنشینید. این باعث تسکین فوری درد شما می شود زیرا وزن از روی پاهای شما خارج می شود.
 • از زانوبند استفاده کنید. آنها می توانند از رباط ها و تاندون های شما محافظت کنند، به خصوص اگر در دوران بارداری زانوهای شما متورم شده باشد.
 • وزن خود را کنترل کنید و از عادات غذایی خود آگاه باشید. افزایش 15 کیلوگرمی در دوران بارداری طبیعی است.
 • یک رژیم غذایی خوب و متعادل داشته باشید و سعی کنید در هوس های خود زیاده روی نکنید. برای کنترل وزن خود به یک رژیم غذایی سالم پایبند باشید. این بهترین راه برای جلوگیری از زانو درد در دوران بارداری است.
 • از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید دوزهای کوچک پاراستامول را در دوران بارداری مصرف کنید. شما می توانید آن را مصرف کنید، فقط در صورتی که پزشک شما اجازه دهد.
 • ماساژ درمانی می تواند به درد و سفتی مفاصل کمک کند.
 • می‌توان از آتل‌ ها مخصوصاً روی دست‌ ها و پاها برای تسکین استفاده کرد.

سعی کنید ورزش را در اولویت قرار دهید

درمان خانگی زانو درد در بارداری

اهمیت ورزش در بارداری

گروهی از زنان ممکن است در دوران بارداری کاهش فعالیت بدنی را تجربه کنند. اما برخی ممکن است در سه ماهه اول احساس بیماری کنند، که بر قدرت و تمایل آنها برای ورزش کردن تأثیر می گذارد. برخی دیگر ممکن است نگران باشند که ورزش بیش از حد ممکن است به کودک آسیب برساند. سایرین بیش از حد ناراحتی را تجربه می کنند که نمی توانند به روال معمول ورزش خود ادامه دهند.

با این حال، زندگی بی تحرک یکی از عوامل ایجاد زانو درد در دوران بارداری است. هنگامی که مفصل مورد استفاده قرار نمی گیرد، مقداری استحکام و ثبات را از دست می دهد. سپس هنگامی که نیاز به راه رفتن دارید، درد بیشتری را تجربه می کنید. کاهش فعالیت همچنین به افزایش وزن در بارداری کمک می کند که فشار روی زانو را در مدت زمان کوتاهی به شدت افزایش می دهد.

اگر نمی توانید به یک تمرین معمولی پایبند باشید، یک هدف پله ای برای پیاده روی یک مسافت معین در روز در نظر بگیرید. ورزش های ایمن و کم تاثیر مانند شنا یا دوچرخه سواری را امتحان کنید. شنا به ویژه برای زانو درد بارداری مفید است زیرا آب وزن مفاصل شما را از بین می برد و به شما این امکان را می دهد که بدون فشار دادن به زانوها ورزش کنید.

همچنین ممکن است برخی از تمرینات تثبیت کننده مانند یوگا و وزنه برداری سبک را انجام دهید. تمرینات ساده مانند اسکات و لانژ می توانند زانوهای شما را تقویت کنند به شرطی که به طور مداوم آنها را انجام دهید.

آیا می توان از زانو درد در دوران بارداری جلوگیری کرد؟

شما نمی توانید از درد زانو جلوگیری کنید مگر اینکه به دلیل زمین خوردن یا آسیب باشد. سعی کنید وزن خود را حفظ کنید زیرا افزایش وزن بدن منجر به زانو درد می شود و باعث زانو درد می شود. برای جلوگیری از درد مفاصل به بدن خود استراحت کافی بدهید و پس از مشورت با پزشک از غذاهای غنی از کلسیم و اسیدهای چرب امگا 3 استفاده کنید.

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و توانسته باشیم شما را به خوبی با زانو درد در حاملگی آشنا نماییم. در صورتی که سوالی در ذهن شما باقی مانده است و ما فراموش کرده ایم تا در خصوص آن صحبت کنیم در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه 0 / 5. 0

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *