روماتیسم

علت روماتیسم مفصلی و درمان آن

4.6
(53)

آیا تا به حال دچار درد های حرکتی شده اید؟ می دانید علت بروز این درد ها چیست؟ اغلب علت برخی از درد های حرکتی روماتیسم است، روماتیسم شایع ترین بیماری خود ایمنی است. این که روماتیسم چیست و  چه علائمی دارد؟ علت روماتیسم مفصلی و درمان آن چیست؟ آیا روماتیسم مفصلی درمان قطعی دارد؟ از جمله پرسش های است که مکرراٌ از سوی کاربران پرسیده شده است و در این نوشتار قصد داریم در حد وسع توضیحاتی ارائه دهیم.

روماتیسم چیست؟

برای آشنایی با علت روماتیسم مفصلی و درمان آن لازم است که در ابتدا با روماتیسم آشنا شوید، روماتیسم یک بیماری خود ایمنی و تعریفی برای درد اندام های حرکتی محسوب می شود که انواع متعددی از آن وجود دارد و این بیماری باعث آسیب به بافت های هم بند مفاصل بدن می شود این عارضه با شدت فراوان باعث تورم و خشکی مفاصل می شود.

به طور برخی از درد های حرکتی همه ما مربوط به روماتیسم است، روماتیسمی که کنترل شده نباشد به نقاط مختلف بدن آسیب می زند. روماتیسم قلبی و مفصلی در زنان شایع تر از مردان است هم چنین افراد زیادی به این بیماری مبتلا هستند.

در بیماری های خود ایمنی گلبول های قرمز و غده تیروئید، عضلات و مفاصل، عروق خونی، پوست اندام ها بیش از سایر نقاط بدن درگیر می شود.

در همین ابتدا به شما می گوییم که اگر به این بیماری دچار هستید بهترین کار این است که متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

روماتیسم -چیست؟

روماتیسم -چیست؟

انواع روماتیسم

 1. روماتوئید و آرتریت، به عنوان شایع ترین نوع این اختلال شناخته شده است.
 2. روماتیسم مفصلی
 3. روماتیسم قلبی
 4. روماتیسم پوستی

در ادامه درباره علت روماتیسم مفصلی و درمان آن صحبت می کنیم.

علائم و نشانه های روماتیسم عبارت اند از:

 • احساس درد در مفاصل درگیر و شدت یافتن آن در حین انجام کار و حرکت دادن مفاصل
 • پس از مدتی بی حرکتی علامت خشکی عمومی بسیار شایع است، این نشانه از آرتریت التهابی نشات می گیرد.
 • احساس سفتی و خشکی در اوایل صبح
 • ورم مفاصل
 • درد مفاصل که با فشار یا حرکت تشدید می شود.
 • احساس ضعف و خستگی
 • تب
 • احساس بی حسی کرختی
 • احساس سوزش در برخی نقاط درگیر شده
 • کاهش فعالیت های جسمانی
 • کاهش شدید وزن
 • تنگی نفس
 • قرینه بودن مفاصل درگیر
 • لنگان راه رفتن در زمانی که مفاصل اندان تحتانی دچار بیماری شوند.

مفاصل آسیب پذیر در بیماری روماتیسم

از شایع ترین مفاصلی که درگیر بیماری روماتیسم می شوند می توان به مفاصل انگشتان دست، مچ دست، مچ پا و پا اشاره کرد.

اما باید گفت که همه مفاصل که در بدن وجود دارد ممکن است دچار این بیماری شوند. مفصل زانو، شانه، ران، گردن و آرنج نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

یکی از خصوصیات بیماری روماتیسم این است که بیماری در هر دو طرف بدن بروز می کند. مثلا اگر مچ دست دچار این عارضه شود هر دو دست این علائم را خواهند داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره و تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های 09107765549 – 02188879953 مطب دکتر حسین حاجی تقی متخصص ارتوپدی و فوق تخصص زانو و شانه تماس بگیرید. همچنین می توانید از صفحه اینستاگرام دکتر حسین حاجی تقی نیز دیدن فرمائید.

علت روماتیسم مفصلی چیست؟

"درمان

به صورت کلی علت حمله کردن سیستم ایمنی به لایه داخلی غشاء مفصل است، به طور معمول سیستم ایمنی بدن از ورود عفونت ها به قسمت های مختلف بدن جلوگیری می کند.

با وجود این موضوع در زمان هایی که فرد به بیماری خود ایمنی دچار می شود، سیستم ایمنی به جای این که به عوامل خارجی یا همان عفونت ها حمله کند به بافت های سالم بدن حمله می شود. در نتیجه آن التهاب و آسیب در مفاصل ایجاد می شود.

تورم، در زمان های رخ می دهد که مفصل در واکنش به التهاب مقدار بسیار زیادی مایع سنوویال تولید می کند. در برخی از مواقع این میزان تا حدی می شود سایر بخش های بدن مثل ریه و چشم درگیر آن ها می شوند.

التهاب به وجود آمده سبب زخیم شدن غشاء سینوویال می شود و در آخر غضروف و استخوان های درون مفصل از بین می روند. طی انجام این پروسه تاندون و رباط های نگهدارنده ضعیف می شوند و به تدریج اسخوان ها شکل طبیعی خود را از دست می دهند.

علل بروز روماتیسم شامل موارد زیر می باشد:

علت ایجاد روماتیسم

چرا روماتیسم بروز می کند؟

 • جنسیت و سن: به طور کلی شیوع این بمیاری در زنان بیش از مردان است، اغلب افراد در رده سنی 40-60 سال به این عارضه مبتلا می شوند.
 • سوابق خانوادگی: اگر در یکی از اعضای خانواده و اطرافیان تان فردی مبتلا به این عارضه باشد، شما هم در معرض خطر ابتلا به آن قرار می گیرید.
 • استعمال دخانیات: سیگار کشیدن خطر ابتلا به روماتیسم را افزایش می دهد وو علاوه بر آن در افراد سیگاری بیماری روماتیسم شدید تر می شود، حتی افرادی که زمینه ژنتیکی دارند باید بیش از پیش مواظب باشند و سیگار نکشند.
 • اضافه وزن: چاقی هم از دیگر عوامل ابتلا به آرتریت و روماتوئید و روماتیسم است.

ابتلا به این بیماری وابسته به مرحله ای که بیمار در آن قرار دارد می تواند خفیف و یا شدید باشد.

زمان هایی که بیمار تحت تاثیر حمله این بیماری قرار می گیرد باید این توانایی را داشته باشد که با آرامش تمرینات لازم را انجام بدهد.

دلیل این که می گوییم باید تمرین کرد این است که اگر فرد بیمار مفاصل را به حالت خود رها کند، این عدم تحرک سبب خشکی مفصلی و کاهش دامنه حرکتی و در نهایت تغیر شکل مفصل می شود. برای آشنایی بیشتر با علت روماتیسم مفصلی و درمان آن حتما تا انتها همراه ما باشید.

بیماری روماتیسم چگونه تشخیص داده می شود؟

در ابتدا ذکر یک نکته ضروری است که برخی از  علائم بیماری روماتیسم مختص آن نیست و ممکن است شاید علائم بیماری دیگری باشد به همین دلیل باید سریعا به پزشک مراجعه کنید تا با با معاینات فیزیکی و بعد تشخیصی بالینی به نوع بیماری پی برده شود. معاینات بالینی این بیماری با تست آزمایشگاهی به نام فاکتور روماتوئیدی انجام می شود و با ارزیابی نتایج حاصله از آن تشخیص صورت می گیرد و برخی از متخصصین بر اساس همین تشخیص می توان نوع روش درمانی را انتخاب می کنند.

بیشتر بخوانید: عمل پروتز زانو

پیشگیری از بیماری روماتیسم

به طور کلی باید گفت برای پیشگیری از ابتلا به بیماری روماتیسم در وهله اول باید از مصرف دخانیات و الکل خودداری کرد و رژیم غذایی سالم، داشتن تحرک بدنی کافی، کم کردن وزن اضافی و چاقی از مواردی هستند که از بروز پوکی استخوان جلوگیری می کنند.

بعضی از انواع روماتیسم مثل پوکی استخوان را قابل پیشگیری هستند و می توان با بکار بردن روش های پیشگیرانه در سنین بلوغ، دوران یائسگی و … از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

پیشگیری از بیماری روماتیسم

پیشگیری از بیماری روماتیسم دست و پا

 درمان روماتیسم مفصلی

شما با علت روماتیسم مفصلی  آشنا شدید و درمان آن رسیده است؛ برای درمان این بیماری تا کنون روش های بسیاری ارائه شده است که با توجه به تحقیقات انجام هیچ کدام از این روش ها به درمان قطعی منجر نمی شوند و صرفا می توانند علائم آن را کاهش دهند. در این مبحث به برخی از رایج ترین روش های درمانی این بیماری اشاره خواهیم کرد.

یکی از این گونه درمانی مهار بیماری است بدین ترتیب پزشک متخصص دارو های را برای جلوگیری از پیشرفت بیماری تجویز می کند تا حدی بیمار از رنج و درد خلاصی یابد. این دارو ها درمانی تحت عنوان ضد روماتیسم شناخته می شوند.

بیشتر بدانید: تفاوت روماتیسم مفصلی و آرتروز

دارو های درمانی

دارو های ضد روماتیسم اختلالات سیستم ایمنی را برطرف می کنند و مواد شیمیایی مضر در بدن را از بین می برند و بالطبع آن بدن سیر رشد بیماری را متوقف و مانع از وخیم شدن بیماری می شود.

دارو درمانی با دارو های بیولوژیکی که با مهندسی ژنتیکی ساخته شده اند هم صورت می گیرد، این دارو ها با پروتئین های که دارند موجب مسدود شدن واکنش های دستگاه ایمنی بدن می شوند. البته این نوع دارو ها جزو دارو های گران قیمت هستند و معمولا پس از عدم درمان با دارو های ضد روماتیسمی تجویز و مصرف می شوند.

دارو های ضد درد: این نوع دارو های برای کاهش و تسکین درد های ناشی از روماتیسم تجویز می شوند و تا حدی ارام بخش هستند و می توانند مانع از رشد بیماری شوند. دارو های فوق معمولاٌ  به صورت قرص و آمپول در اختیار بیماران قرار می گیرد.

درمان با روش عمل جراحی و فیزیوتراپی: پس از گذراندن مراحل درمانی فوق یا شدت بیماری پزشک متخصص این نوع روش درمانی را انجام می دهد. فیزیوتراپی به عنوان وسیله کمکی و روش غیر جراحی مورد استفاده قرار می گیرد. عمل جراحی هم در مرحله آخر درمانی توسط جراحی حاذق و مجرب صورت می گیرد.

درمان روماتیسم با فیزیوتراپی چگونه است؟

درمان روماتیسم با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی و روماتیسم

همان طور که در بالا اشاره کردیم یکی از راه هایی که به کمک آن می توان درد و خشکی مفاصل را کاهش داد استفاده از فیزیوتراپی است.

در این روش از الکتروتراپی جهت کاهش میزان درد، التهاب و … استفاده می شود.

هدف اصلی از استفاده از فیزیو تراپی این است که درد کاهش یابد، از مزایا این روش این است که نه تنها درد کم می شود بلکه از بروز مجدد آن جلوگیری می شود.

ورزش و حرکات اصلاحی برای درمان روماتیسم

تغییر در سبک زندگی می تواند در درمان انوع بیماری ها موثر باشد و این موضوع شامل روماتیسم هم می شود. به صورت کلی ورزش سبب عوامل زیر می شود:

 1. حفظ تحرک مفصل
 2. افزایش یافتن میزان استقامت و تحرک مفصل
 3. بهبود یافتن سلامتی عمومی بدن
 4. تحریک برای بهبودی بیمار
طبق توصیه پزشکان انجام حرکات ورزشی همراه با نکات زیر باید انجام شود:
 1. تمرینات در ابتدا به صورت کششی و آسان شروع شود و فشاری بر روی مفاصل وارد نشود.
 2. سپس می توانید به صورت تمرینات استقامتی بروید.
 3. مرحله بعدی که شما باید انجام بدهید این است که تمرینات ایربویکی سبک را شروع کنید، به طور مثال تمریناتی مثل: پیاده روی، رقصیدن و شنا در آب گرم. توجه داشته باشید که نباید در این زمان تمرینات سنگینی مثل دویدن، پایین آمدم از تپه و یا پریدن از ارتفاع را انجام دهید.

طی آزمایش هایی که انجام شده است احساسات بیمار در طول تمرین بررسی شده است و به صورت زیر می باشد:

 1. در صورتی که در زمان انجام تمرینات درد های شدیدی احساس کنید باید سریعا تمرین را متوقف کنید.
 2. اگر درد هایی که احساس کرده اید پس از گذشت 2 ساعت همچنان در بدن پایدار بودند باید به سراغ تمرینات سبک تری بروید.
 3. استفاده کردن از مفاصل بزرگ تر برای انجام کار ها به جای مفاصل کوچک تر، به طور مثال در زمان حل دادن در به وسیله مفصل لگن و یا فشار دکمه در با کف دست.

روش های خانگی برای درمان روماتیسم

روش های خانگی برای درمان روماتیسم

روش های خانگی برای درمان روماتیسم

علت روماتیسم پیچیده است و به همین صورت درمان آن هم پیچیده می باشد، نه تنها درمان های دارویی بلکه شما می توانید از درمان های خانگی هم برای آن استفاده کنید.

رژیم غذایی

روماتیسم به این صورت است که شما باید رژیم غذایی را رعایت کنید زیرا برخی از غذا ها در شدت این بیماری تاثیر گذار هستند و حذف کردن آن ها روند درمان را سریع تر می کند.

اما تحقیقات علمی این موضوع را خیلی تایید نمی کنند، این موضوع در حالی است که بسیاری از بیماران که برای درمان خود رژیم غذایی را رعایت کرده بودند اعتقاد داشتند که این روش برایشان تاثیر گذار بوده است.

درسالهای اخیر مطالعات روی تعدادی از مواد غذایی نشان داده است که امگا ۳ موجود در روغن ماهی دارای خواص ضد التهابی است که برای کاش درد ناشی ازبیماری آرتریت روماتوئید موثر است بهترین منبعی که میتواند سرشار از روغن ماهی باشد مصرف ماهی هایی مانند سالمون، ماکرل وهرینگ است.

به صورت کلی شما باید نکات زیر را در رژیم غذایی خود رعایت کنید:

 • محدود کردن مصرف نوشیدنی های الکلی
 • مصرف فیر بالا
 • مصرف انواع میوه و سبزیجات
 • استفاده نکردن از غذا های فرآوری شده، شکر تصفیه شده و چربی های اضافی
 برای درمان روماتیسم مفصلی چی بخوریم؟
 • انواع آجیل و دانه ها
 • روغن های گیاهی مثل روغن زیتون
 • غلات کامل که فیبر و سایر مواد مغذی بدن را تکمیل می کند
 • غذا های سرشار از امگا مثل دانه های چیتا، ماهی سالمون، بذرکتان، گردو، ماهی تن
 • غذا های سرشار از آنتی اکسیدان مثل میوه ها
 • استفاده فراوان از ادویه های زنجبیل، دارچین و زردچوبه

مصرف چای سبز

پلی فنول های موجود در چای سبز دارای خواص محافظتی از مفصل و و ضد التهابی هستند، اما، این فقط پلی فنول‌ها نیستند که تصور می‌شود برای بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید مفید هستند. این در واقع آنتی اکسیدان‌هایی هستند که در پلی فنول‌هایی یافت می‌شوند که تصور می‌شود سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند.

استفاده از یخ یا حرارت مرطوب

یخ درمانی

چگونه درد روماتیسم را کاهش دهیم؟

یکی از سریع ترین راه ها برای کاهش تورم، درد و التهاب استفاده از یخ است؛ اگر دوماتیسم شما از آرتریت روماتوئید باشد ممکن است نتوانید بخ را تحمل کنید؛ در این صورت بهتر است که به سراغ حرارت مرطوب بروید.

فقط توجه داشته باشید که نباید یخ یا حرارت را به صورت مستقیم بر روی پوست قرار دهید زیرا نه تنها موثر نیست بلکه به پوست و استخوان های شما آسیب وارد می شود.

مصرف سیر

به دلیل خاصیت های ضد التهابی که در سیر قرار دارد برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید می باشد، سیر به طور موثری به کاهش علایم و و جلوگیری از پیشرفت التهاب کمک می کند.

شما برای مصرف آن هم می توانید خام بخورید و هم در غذا مخلوط کنید.

اما یک روش موثر دیگر وجود دارد که به صورت زیر است:

مواد لازم: سیر، عسل، آب، لیمو

دو حبه سیر له شده را با با یک لیمو و یک قاشق چای خوری عسل مخلوط کنید و سپس به آن ها آب اضافه کنید.

از این محلول هر روز استفاده کنید، به مرور متوجه تاثیر شگفت انگیر آن می شوید.

استراحت

افراد مبتلا به این بیماری نباید فشار زیادی به مفاصل خود وارد کنند و از انجام دادن کار هایی که منجر به درد می شوند خودداری کنند.

به طور مثال: پریدن، دویدن، بالا و پایین کردن پله ها، زانو زدن، اسکات زدن، پیاده روی برای مدت طولانی و هر نوع کاری که سبب فشار به استخوان ها می شود.

شما باید سعی کنید استراحت داشته باشید و از کار های پر تنش دوری کنید.

البته این موضوع را ذکر کنیم که استراحت برای تمام روز خوب نیست زیرا مفاصل شما خشک می شوند و حتی امکان عود درد هم وجود دارد.

کار های ساده و روزمره را انجام دهید فقط دقت کنید که به مفاصل فشار وارد نشود.

کاهش استرس

استرس یکی از عواملی است که تاثیر بسیاری بر روی این بیماری دارد، حتی اگر شما تمامی نکات را رعایت کنید و در دوره درمان باشید اما استرس و فشار های عصبیان باشد قطعا نمی توانید نتیجه خوبی ببینید.

اگر اطرافیان شما به این بیماری دچار هستند سعی کنید محیط را به نحوی برایشان رفاهم کنید که از عامل های استرس زا دور باشند.

اگر هم خودتان دارای روماتیسم هستید بدانید که هیچ کس به اندازه خودتان نمی تواند کمکتان کند؛ به همین جهت از استرس دوری کنید و به مشکلات اهمیت ندهید. همیشه حواستان باشد که سلامتی شما در اولویت با هر موضوع دیگری قرار دارد.

آیا طب سورنی برای درمان روماتیسم اثر گذار است؟

طب سوزنی و روماتیسم

طب سوزنی برای درمان روماتیسم

از گذشته بین کسانی که طب سوزنی را قبول دارند و اشخاصی که روش های درمانی دیگر را قبول دارند اختلاف نظر وجود دارد.

به طور کلی نمی توان گفت طب سورنی صد در صد غلط است، بلکه حتی ممکن است بر روی برخی از افراد با بیماری ها متفاوت بسیار هم خوب نتیجه بدهد.

اما مسئله ای وجود دارد این است که هیچ روش درمان صد در صدی برای روماتیسم وجود ندارد؛ به همین دلیل نباید شما به این امید به سراغ آن ها بروید که دیگر بیماری شما باز نگردد.

دیگر این که کدام روش را انتخاب کنید یک موضوع سلیقه است و هر کس این اختیار را دارد که روش درمان خود را مشخص کند.

اما پیشنهاد ما به شما این است که در ابتدا به پزشک و مراجعه کنید و اگر نتیجه نگرفتید و یا بیماری شما بدتر شد در آن صورت به سراغ روش های دیگر بروید.

البته ما بیمارانی داشته ایم که به کمک روش های درمان پزشکی سال هاست که علائمشان خاموش هستند و اصلا متوجه بیماری نمی شوند.

همچنین بخوانید: درمان درد های مفصلی | دلایل درد مفاصل دست و پا

آیا روماتیسم کشنده است؟

تا اینجا با علت روماتیسم مفصلی و درمان آن  به خوبی آشنا شدید اما یکی از سوالات ناراحت کننده ای که برای بیماران ایجاد می شود این است که آیا خطرات این بیماری تا حدی است که منجر به مرگ شود؟

برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که خیر این گونه و بسیاری از افراد هستند که علی رغم داشتن این بیماری اما عمر بسیار طولانی داشتند.

اما متاسفانه درمان صد در صدی برای این بیماری وجود ندارد، بهبودی رخ می دهد اما در این شرایط هم امکان بازگشت وجود دارد.

به همین جهت لازم است که همیشه مراقبت های لازم را انجام دهید و روش های بهبود را دنبال کنید. اگر یک روز مشاهده کردید که علائمی در شما وجود ندارد نباید روش های درمانی دیگر بیخیال شوید زیرا این بیماری گول زنندس و به طور ناگهانی دوباره خود را نشان می دهد.

با تمام این صحبت ها جای نگرانی نیست فقط کافیست کمی مراعات کنید.

علل بازگشت بیماری روماتیسم مفصلی

بازگشت بیماری روماتیسم

دلیل بازگشت بیماری روماتیسم

بازگشت این بیماری به صورت نیست که شما بتوانید آن را پیش بینی کنید، به طور کلی عود این بیماری در زمان هایی رخ می دهد که شما به نوعی فعالیت بیماری را تحریک کنید یا به عباتری میزان التهاب افزایش یابد.

اما برخی از بازگشت ها هیج دلیل واضحی ندارند و ممکن است حتی بیمار نتواند تشخیص دهد علت آن چه می باشد.

اما به طور کلی موارد زیر می تواند در تشدید شدن این بیماری موثر باشد:

 • استرس روانی با جسمی
 • سانحه فیزیکی
 • سانحه
 • سیگار
 • ایستادن زیاد و عدم تحرک در یک حالت
 • تغییرات فصلی
 • عفونت
 • برخی از غذا ها مااند گوشت قرمز
 • ترکیبات موجود در غذا های فرآوری شده

اگر شما یک بار تجربه عود بیماری را داشته اید باید دقت بیشتری برای درمان و کنترل آن داشته باشید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده و توانسته باشیم کمی شما را درباره علت روماتیسم مفصلی و درمان آن آشنا نماییم.

در صورتی که شما یا عزیزانتان درگیر این بیماری هستید و سوالی در این مورد برایتان ایجاد شده است می توانید در قسمت نظرات با ما در ارتباط باشید.

سخن پایانی

به شما توصیه می کنیم برای تسریع در روند درمانی با مشاهده هر کدام از علائم مذکور سریعاٌ به پزشک متخصص ارتوپدی مراجعه کرده و پس از تشخیصی بالینی برای درمان اقدام کنید، این گونه می توانید از سلامتی خود به خوبی محافظت کنید. چرا که سلامتی در گرانبهایی است به دشواری به دست می آید و در همه حال باید با چکاپ های دوره ای خود را از گزند بیماری های مصون بدارید.

راه های ارتباطی با دکتر حسین حاجی تقی

شماره تماس: 09107765549 – 02188879953

آدرس مطب: تهران، میدان ونک، خیابان خدامی، پلاک 3

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه 4.6 / 5. 53

2 پاسخ
 1. فاتح
  فاتح می گوید

  سلام اقای دکتر مادرم یک سال پیش دچار روماتیسم مفصلی شده وتحت نظر پزشک بود بهبود خوبی داشت اما دوهفته ای است که دوباره دست وپا وکل بدنش درد گرفته ازمایش گرفتیم گفتند بدنش عفونت کرده حالا مفصل پا ودستش ورم کرده وتمام بدنش درد شدیدی گرفته ودر بیمارستان شریعتی تحت نطر پزشک می باشد لطفا راهنمایی بفرماید)(با عرض تشکر فراوان

  پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *