فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو

4.7
(99)

در این مطلب از سایت دکتر حاجی تقی قصد داریم تا در خصوص فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو صحبت نماییم و ببینیم که آیا انجام فیزیوتراپی برای همه نیاز است یا خیر، بنابراین اگر قصد جراحی تعویض مفصل زانو را دارید و یا این عمل را انجام داده اید و در دوران نقاهت می باشید، توصیه می کنیم حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

دوران نقاهت بعد از تعویض مفصل زانو چقدر است؟

عمل مفصل زانو

دوران نقاه ت عمل زانو

در حالت کلی پس از تعویض مفصل زانو توسط فوق تخصص زانو دوازده هفته زمان لازم است تا شما بتوانید همانند قبل فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید، اما این حالت مربوط به زمانی است که تمامی نکات مراقبتی را انجام داده باشید و هر آنچه که پزشک به شما توصیه کرده است را دنبال کنید.

شما بعد از جراحی احتملا برای موارد زیر با مشکل روبرو می شوید و لازم است که در کار های زیر خود را تقویت کنید:

  • توانایی اجراحی حرکات ورزشی خانگی تجویز شده
  • توانایی خوردن، نوشیدن و دستشویی رفتن
  • رفتن به رخت خواب و بیرون آمدن از آن بدون کمک گرفتن از دیگران
  • کنترل درد قابل قبول

درک هر گونه توصیه ای که در مورد پیشگیری از آسیب دیدگی و تضمیمن بهبودی مناسب برای شما تجویز شده است

پس از سه روز شما از بیمارستان ترخیص می شوید و به منزل می روید، در این زمان به شما گفته می شود که دستور العمل هایی را باید در منزل دنبال کنید تا زودتر به نتیجه برسید. بهترین کار این است که تا جایی که می توانید از حرکت دادن پای جراحی شده خودداری کنید، یعنی حداقل برای شش هفته هیچ فشاری به زانوی خود وارد نکنید.

در این زمان در هنگام دراز کشیدن در رختخواب، باید زانوی آسیب دیده را تا حد امکان صاف نگه دارید. زانو زدن و چمباتمه زدن نیز تا مدتی پس از جراحی مفصل زانو باید انجام نشود.

اگر شما تمامی موارد توصیه شده را به خوبی رعایت کنید و جلسات فیزیوتراپی خود را دنبال کنید قطعا در یک بازه زمانی کوتاه به نتیجه مورد نظر خود می رسید.

همچنین بخوانید: تغذیه اصولی بعد از عمل تعویض مفصل زانو

آیا بعد از تعویض مفصل زانو فیزیوتراپی لازم است؟

ورزشهای بعد از عمل زانو

ورزشهای بعد از عمل تعویض مفصل زانو

در ابتدا بیایید به بررسی این سوال بپردازیم که اهمیت فیزیوتراپی تا چه اندازه است، تا چهار هفته پس از جراحی شما در دوران نقاهت قرار دارید و در این زمان انجام فیزیوتراپی توصیه نمی شود، اما از 4 تا 8 هفته بعد از جراحی لازم است که شما تمرینات فیزیوتراپی داشته باشید.

این که دقیقا چه مقدار لازم است و تا چند هفته باید این تمریتات را انجام دهید برای هر شخص متفاوت است، ممکن است بدن شخصی قوی تر باشد و با دو الی سه جلسه نتیجه مناسب را دریافت کند و حتی بلعکس افراد مسن و کسانی که دارای قدرت بدنی پایین تری هستند به جلسات تمرینی بیشتری احتیاج دارند.

برای اطلاع از این که دقیقا به چه مقدار زمان نیاز دارید و چه مدت باید این جلسات را دنبال کنید باید از پزشک و فیزیوتراپ مشورت بخواهید.

البته این مورد را در نظر داشته باشید که احساس درد تا مدت ها بعد از جراحی طبیعی است و این گزینه را اکثر افراد تجربه می کنند، همچنین زمانی که شما به تازگی تمرینات فیزیوتراپی را شروع می کنید بیشتر این درد را احساس می کنید زیرا ممکن است تمریناتی به شما داده است که به زانو فشار وارد کند.

اما انجام این حرکات دارای اهمیت بسیاری می باشد، زیرا به کمک آن ها عضلات پای شما به خوبی تقویت می شوند و قدرت بدنی بهتری می توانید فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. در آخر این مورد را در نظر داشته باشید که اگر در طی تمرینات فشاری به زانو وارد می شود قطعا لازم است، به غیر از زمان فیزیوتراپی شما باید از انجام هرگونه کاری که سبب خسته شدن زانو می شود خودداری کنید.

آیا فیزیوتراپی در درمان سریع تر تاثیر دارد؟

درمان زانو درد

خشکی زانو بعد از عمل تعویض مفصل

قطعا بله، در طی این عمل جراحی یک مفصل مصنوعی درون زانوی شما قرار می گیرد، درست است که قبل از عمل نیز به دلیل مشکلاتی که داشته اید تعویض مفصل زانو پیشنهاد شده است، اما به هر حال این که با مفصل جدید مشکل داشته باشید یک امر طبیعی است.

در جلسات فیزیوتراپی به شما آموزش داده می شود که چگونه از این مفصل استفاده کنید، به طور مثال نحوه صحیح نشست و برخواست، راه رفتن، بالا و پایین رفتن و … را آموزش خواهید دید.

به صورت کلی فیزیوتراپیست تمریناتی را به شما می دهد که به حرکت آسان تر زانو کمک می کند و دوران نقاهت در شما کوتاه تر می شود، البته این آموزش ها بسیار سبک می باشد و شما حتی این امکان را دارید که در منزل آن ها را انجام دهید، اما این که به صورت صحیح آموزش ببینید و متناسب با وضیعت بدنی شما باشد بسیار مهم است.

معمولا بیماران می توانند به مراکز فیزیوتراپی مراجعه کنند اما اگر وضعیت شما به نحوی باشد که نتوانید به مراکز بروید، این امکان وجود دارد که فیزیوتراپیست به منزل شما مراجعه کرده و روند درمان در آن جا طی شود.

مدت زمان فیزیوتراپی بعد از جراحی

خم شدن زانو بعد از عمل مفصل

ورزش برای خم شدن زانو بعد از عمل مفصل

پس از جراحی معمولا بین دو الی سه روز شما در بیمارستان بستری هستید، البته در صورتی دارای عارضه های دیگری نطر مشکلات قبلی و دیابت باشید احتمالا این زمان بیشتر می شود. پس از مرخص شدن و رفتن به منزل لازم است که مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل زانو را دنبال کنید.

معمولا تا چهار هفته شما در دوران نقاهت می باشید و در این زمان احتیاجی به فیزیوتراپی نیست و تنها باید از محل بخیه و زخم خود مراقبت کنید تا کمی بهبودی در شما حاصل شود. پس از گذشت چهار هفته از جراحی زمانی که برای معاینه نزد پزشک خود مراجعه می کنید به شما گفته می شود که آیا فیزیوتراپی برایتان لازم است یا نه.

البته در اکثریت مواقع پزشکان رفتن به جلسات فیزیوتراپی را توصیه می کنند، در صورت مراجعه شما به این مراکز، آموزش هایی که به شما داده می شود شامل:

  • کمک به استمرار انجام تمرین‌های تقویت و انعطاف‌پذیری تعلیم داده شده به بیمار پیش از جراحی
  • آموزش نحوه راه رفتن با واکر یا چوب زیر بغل
  • آموزش شیوه بالا رفتن و پایین آمدن از تخت یا صندلی

در کنار این موارد مراقبت از زانو و التیام زخم ها در این دوران اهمیت بسیاری دارد، علاوه بر تمرینات اشاره شده در بالا ممکن است متخصص فیزیوتراپی از تحریک الکتریکی نیز برای شما استفاده کند، در طی این عمل الکترود هایی جهت تحریک عصب های زانو در اطراف پوست قرار داده می شود تا به این وسیله درد و تورم کاهش یابد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با فیزیوتراپی بعد از تعویض مفصل زانو آشنا نماییم. در نظر داشته باشید که مدت زمان بهبودی کامل بعد از عمل تعویض مفصل زانو کاملا به خود شما بستگی دارد.

اگر شما در خصوص نجوه خوابیدن، بالا پایین رفتن از پله، راه رفتن، نشست و برخواست، انجام کار های روزانه و … به خوبی توصیه های پزشک خود را دنبال کنید، قطعا در یک بازه زمانی بسیار کوتاه نتیجه مورد نظر را خواهید دید. بنابراین توصیه می کنیم تا حد امکان این کار ها را جدی بگیرید.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه در بخش نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه 4.7 / 5. 99

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *