مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو

مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو

4.9
(112)

یکی از سوال هایی که بسیار از ما پرسیده می شود مربوط به مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو است، بسیاری از بیماران این پرسش را دارند که پس از جراحی مینیسک زانو چه کارهایی باید انجام دهند و تا دوران نقاهت بهتری داشته باشند و از انجام چه کارهایی برای آن ها ممنوع است.

از این رو تصمیم گرفتیم تا در این مطلب از سایت دکتر حاجی تقی به صورت کامل تمامی مراقبت های مورد نیاز برای این عمل را بررسی کنیم و هرآنچه که لازم است شما در خصوص آن بدانید را برایتان آورده ایم؛ بنابراین اگر قصد انجام این عمل را دارید و یا ان را انجام داده اید و اکنون در دوران نقاهت هستید، حتما تا انتها این مطلب همراه ما باشید.

نکات مراقبتی بعد از عمل مینیسک زانو

دوران نقاهت عمل مینیسک زانو

مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو

به صورت کلی زمانی که شما جراحی زانو را در نزد قوق تخصص زانو انجام می دهید، نکات مراقبتی که شما باید انجام دهید، مربوط به مراقبت از زخم و محل عمل، داشتن تغذیه مناسب، ورزش و انجام فعالیت های روزانه می باشد. در ادامه به طور دقیق تر هر یک از این موارد را برایتان توضیح خواهیم داد.

تاثیرات بیهوشی از جراحی

اثرات استفاده از بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی تا 24 ساعت بعد از عمل در بدن شما باقی می ماند، به این منظور بهتر است روز عمل فقط استراحت داشته باشید و مایعات مصرف کنید.

احتمالا تا 24 ساعت پس از به دلیل اثرات داروی بیهوشی کمی احساس سرگیجه، سبکی سر یا خواب آلودگی دارید. تمامی این علائم طبیعی است و با استراحت بهبود می یابد.

پانسمان زخم عمل زانو

جراحی زانو

مراقبت از زخم جراحی زانو

پس از عمل زمانی که ترخیص می شوید بر روی محل جراحی شما یک پانسمان گاز استریل و بانداژ قرار دارد که به کمک آن زخم شما پوشیده می شود، معمولا باید این پانسمان تا 24 ساعت بر روی محل زخم باقی بماند.

با توجه به این که مایعات زیادی در این جراحی استفاده می شود، دیدن مقداری خون آبه روی پانسمان طبیعی است و جایی برای نگرانی وجود ندارد، برای کنترل این موضوع می توانید مقداری یخ روی زخم قرار دهید و پای خود را کمی بالا تر سطح قلب بگذارید، اما چنانچه با انجام این کار همچنان خون ریزی ادامه داشت لازم است که با پزشک خود تماس بگیرید.

 • پانسمان شما باید در روز اول یا دوم بعد از عمل برداشته شود و محل زخم با باندهای چسبی پوشیده شود.
 • نوار های چسبی را جدا نکنید و اصلا بخیه های خود را خودسرانه نکشید.
 • تا 48 ساعت بعد از عمل محل بخیه های شما باید خشک نگه داشته شود.
 • پس از سه روز می توانید به محل زخم خود آب بزنید اما دقت داشته باشید که ناحیه زخم را نمالید و از قرار دادن طولانی مدت در آب مثل وان یا استخر خودداری کنید.

تمرینات بعد از عمل مینیسک زانو

 • از قرار گرفتن طولانی مدت بر روی پاهای خود خودداری کنید.
 • بهتر است در زمان پیاده روی از عصا یا وسایل کمکی استفاده کنید تا فشار زیادی به پاهایتان وارد نشود.
 • پاهای خود برای 72 ساعت اول بالاتر از سطح قلب قرار دهید تا از تورم جلوگیری شود.
 • دامنه حرکتی، بالا بردن پا و تمرینات مچ پا برای ۷ روز اول بعد از عمل توصیه می شود و باید از عصر روز جراحی شروع شود.
 • در خصوص انجام هرگونه ورزش برای مینیسک زانو با پزشک خود مشورت داشته باشید.

ورم زانو بعد از عمل

بسیاری از افراد بعد از جراحی مینیسک زانو به ورم زانو دچار می شوند، برای برخی از افراد این موضوع نگران کننده است و تصور می کنند که خطرناک است، اما این طور نیست و تورم بحشی از روند طبیعی بهبود است. آشنایی با تورم، نحوه کاهش تورم و زمان تشخیص مشکل ساز بودن آن پس از جراحی ترمیم مینیسک بسیار مهم است.

کمپرس یخ

کمپرس یخ روی زانو

کمپرس یخ برای زانو

 • استفاده از کمپرس یخ تا 5 الی 7 روز بعد از جراحی بسیار مهم است.
 • برای استفاده از کمپرس یخ این کار را به مدت 20 دقیقه در روز و روزانه 3 یا 4 باز انجام دهید.
 • به جهت جلوگیری از یخ زدگی عضلات، حتما قالب های یخ را درون یک پارچه تمیز بگذارید و از قرار دادن آن به طور مستقیم بر روی پوست خودداری کنید.

فعالیت های روزمره

 • در خصوص رانندگی اگر آرتروسکوپی زانو انجام داده باشید و  مربوط به پای راست نباشد بعد از قطع دارو های ضد درد قادر به رانندگی هستید.
 • بازگشت به محل کار، مدرسه یا هر نوع فعالتی که داشته اید وابسته به وضعیت بدنی شما می باشد و باید در این مورد از پزشک خود سوال بپرسید.
 • در زمان راه رفتن و بالا و پایین رفتن از پله ها تا یک الی دو هفته از وسایل کمکی استفاده کنید تا فشاری به زانو وارد نشود.
 • در خصوص نحوه خوابیدن نیز، محل قرار گیری بدن شما باید به نحوی باشد که کمترین میزان فشار به پاها وارد شود.

اقدامات احتیاطی بعد از عمل مینیسک زانو

 • دارو های بی حسی یا بیهوشی که در حین عمل برای شما استفاده می شود ممکن است تا 24 ساعت سبب حالت تهوع شوند.
 • در صورت احساس حالت تهوع فقط مایعات مصرف کنید، تا 24 ساعت از خوردن غذاهای دیگر خودداری کنید.
 • در صورتی که حالت تهوع شما شدید است، حتما با پزشک خود صحبت داشته باشید.
 • داشتن تب با درجه کم در 24 ساعت اول طبیعی است، اما بیشتر از این غیر معمول است و در صورتی که تب و لرز داشته باشید باید به پزشک خود اطلاع دهید.

با توجه به این که شما یک جراحی انجام داده اید طبیعی است که تا مدتی بعد از عمل درد داشته باشید، در این شرایط می توانید از مسکن استفاده کنید؛ همچنین اگر درد شما غیر قابل تحمل است و یا علائم دیگری در کنار آن احساس می کنید در این مورد به پزشک خود اطلاع دهید.

سوالات شما در مورد مراقبت بعد از عمل مینیسک زانو

تا چه میزان بعد از جراحی می توان وزن خود را روی پاها قرار داد؟

در صورتی که شما از عمل آرتروسکوپی زانو استفاده کرده باشید این قابلیت را دارید از فردای عمل وزن خود را بر روی پاهایتان قرار دهید، اما وضعیت بدنی هر شخص با دیگری متفاوت است و بهتر است از پزشک خود سوال بپرسید.

آیا استفاده از عصا اجباری است؟

خیر این موضوع اجباری نمی باشد، جراح وضعیت بدنی شما را بررسی می کند و در صورتی که به استفاده از لوازم کمکی احتیاج داشته باشید به شما گفته می شود.

آیا رطوبت یخ برای پانسمان ضرر دارد؟

خیر استفاده از یخ برای پانسمان شما مشکلی ایجاد نمی کند؛ اما نباید یخ را بر روی محل بخیه ها فشار دهید و یا به طور مستقیم بر روی آن بگذارید.

پانسمان من افتاده است باید چه کاری انجام دهم؟

با توجه به شکل پاها احتمال افتادن پاسنما طبیعی است، در این شرایط با استفاده از گاز استریل و بانداژ خودتان پانسمان جدید را قرار دهید.

چه موقع می توان به حمام رفت؟

بهتر است برای 3 روز به حمام نروید و پانسمان های خود را تمیز و خشک نگه دارید، بعد از آن دوش گرفتن ایرادی ندارد اما تا جایی که می توانید سعی کنید تا پانسمان ها خیس نشوند.

آیا می توانم زانوی خود را خم کنم؟

بله این کار را به تدریج انجام بدهید، آسیبی به زانوی شما وارد نخواهد شد.

چه زمان می توان فیزیوتراپی را شروع کرد؟

معمولا پس از یک هفته بعد از جراحی می توانید جلسات فیزیوتراپی خود را شروع کنید.

آیا احساس درد طبیعی است؟

بله داشتن درد بعد از عمل یک امر کاملا طبیعی است، هر زمان که درد شما شروع شد می توانید از دارو های مسکن استفاده کنید، بهتر است تنها از دارو های تجویز شده استفاده کنید اما اگر پزشکتان دارویی برای شما ننوشته است، می توانید از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید.

چه زمان می توان به سرکار بازگشت؟

این موضوع کاملا وابسته به شغل شما می باشد، اگر کار شما به صورت پشت میزی است و فشاری به زانو وارد نمی شود، هر زمان که احساس بهتری داشتید می توانید به کار خود بازگردید که برای اکثر افراد 3 تا 5 روز بعد از عمل می باشد.

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد، در صورتی که سوالی در ذهن شما باقی مانده است و ما فراموش کرده ایم تا در خصوص آن صحبت کنیم در قسمت نظرات برای ما بیان کنید.

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه 4.9 / 5. 112

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *