چند حرکت ورزشی مناسب آسیب مینیسک زانو

چند حرکت ورزشی مناسب آسیب مینیسک زانو

0
(0)

آیا ورزش مناسب برای آسیب مینیسک زانو وجود دارد؟ ورزش‌های مینیسک، گزینه درمانی به شمار می‌روند یا کاهش درد می‌باشند؟ آیا برای درمان پارگی مینیسک زانو، جراحی ضروری می‌باشد؟ چه ورزش هایی برای درمان پارگی مینیسک زانو مناسب است؟

در این مقاله قصد داریم به چند حرکت ورزشی مناسب آسیب مینیسک زانو بپردازیم. و به سوالاتی نظیر سوالات بالا نیز پاسخ دهیم. چنانچه از آسیب مینیسک رنج می‌برید تا انتها با ما همراه باشید و با استفاده از نکات مهم مشکل مینیسک زانوی خود را حل کنید.

دو مینیسک در هر دو زانو به شکل C به صورت دیسک لاستیک مانند وجود دارد. مینیسک در واقع ضربه گیر است. مینیسک‌ها در لبه‌های خارجی و داخلی قرار دارند. مینیسک با متعادل کردن وزن در امتداد زانو باعث حفظ پایداری زانو می‌گردد.

آسیب‌های مینیسک زانو

شایع‌ترین آسیب‌های مینیسک، پارگی می‌باشد. پارگی مینیسک انواع مختلفی دارد، علل مختلفی از جمله فرسودگی یا کوفتگی باعث پارگی می‌شود. با افزایش سن، غضروف‌های مینیسک زانو آسیب‌پذیرتر شده و حتی در مقابل کوچکترین ضربه‌ها نیز صدمه می‎‌بینند.

افرادی که فعالیت‌هایی که در آن، از زانو استفاده زیادی می‎شود، انجام می‌دهند مستعد ابتلا به پارگی مینیسک می‌‎باشند. فرسودگی مینیسک مانند استئوآرتریت زانو نیز با گذشت زمان ممکن است باعث بروز پارگی مینیسک زانو شود. این شرایط غضروف مینیسک را تضعیف کرده و به راحتی آن را پاره می‌کند.

برخی از انواع پارگی‌های مینیسک به شرح زیر می‌باشد:

آسیب‌های مینیسک زانو

انواع پارگی‌های مینیسک زانو

پارگی فلاپ نادرترین آسیب مینیسک

پارگی فلاپ یکی از نادرترین آسیب‌های مینیسک زانو می‌باشد. این پارگی به شکل یک بال بوده و باعث گیر کردن مفصل زانو می‌شود.

این نوع پارگی را باید با جراحی درمان کرد با مراجعه به دکتر متخصص ارتوپدی و تشخیص وی در خصوص نوع جراحی مانند جراحی آرتروسکوپی زانو، هرچه سریعتر جراحی صورت می‌گیرد و قسمت پاره شده را برداشته تا زانو بهبود یابد و مجدداً فرد بتواند حرکت کند.

پارگی شعاعی

پارگی مینیسک های زانو

پارگی و کوفتگی مینیسک های زانو

در این پارگی به‌دلیل پاره شدن مینیسک در قسمتی که خونرسانی وجود ندارد و بهبودی در آن حاصل نمی‌شود، نیاز به جراحی می‌باشد و باید به فوق تخصص زانو مراجعه کرد. با برداشتن بخش آسیب‌دیده مینیسک می‌توان به بهبود زانو کمک کرد.

تغییر شکل غضروف زانو

پارگی مینیسک داخلی باعث جدا شدن بقیه قسمت‌های مینیسک و در نهایت تغییر شکل غضروف زانو خواهد شد.

پارگی جزئی- خفیف نوع رایج آسیب مینیسک زانو

اگر فقط بخشی از مینیسک دچار پارگی شده باشد، پارگی آن از نوع جزئی بوده و از رایج‌ترین و شایع‌ترین آسیب‌های مینیسک زانو می‌باشد. این پارگی به دلیل فرسایش و ساییدگی زانو در سنین بالا اتفاق می‌افتد و اولین نشانه‌های آن معمولا در سنین 20 تا 30 سال نمایان می‌شوند. این نوع پارگی به طور معمول به جراحی آرتروسکوپی زانو نیاز نداشته و با ورزش درمانی و فیزیوتراپی درمان می‌شود.

چند حرکت ورزش مناسب آسیب مینیسک

چند حرکت ورزش مناسب آسیب مینیسک

چند حرکت ورزش مناسب آسیب مینیسک

تکنیک‌های ورزشی بخش مهم و موثری در درمان و بهبود وضعیت زانو و مینیسک دارند. ما در اینجا چند حرکت ورزشی مناسب آسیب مینیسک را آورده‌ایم، امیدواریم برای‌تان مفید واقع شود.

نگه‌داشتن پا روی دیوار حرکت ورزشی مناسب آسیب مینیسک

روی زمین، نزدیک به دیوار و به حالت عادی دراز بکشید. پایین تنه خود را به سمت دیوار نزدیک کنید و باسن خود را به دیوار بچسبانید. یکی از پاهایتان را کنار دیوار و کاملاً کشیده قراردهید پای دیگر را به صورت صاف بر روی دیوار قرار دهید.

در این حالت پشت عضلات ران کشش احساس خواهید کرد. 15 الی 30 ثانیه در این حالت بمانید، سپس به آرامی به حالت عادی برگردید. این تمرین را با جابجا کردن پاها تکرار کنید و با هر پا حدود 3 مرتبه انجام دهید.

بیشتر بدانید: ترمیم منیسک زانو

پایین آوردن زانو

ابتدا روی زمین دراز کشیده و آرنج و ساعد خد را از روی زمین بلند کنید.(نیم تنه فوقانی را نیز از روی زمین بلند کرده و به حالت نشسته در بیایید.) یک توپ کوچک زیر مچ پای آسیب دیده خود قرار دهید و زانوی پای دیگر را کمی خم کنید.

عضلات پای آسیب دیده خود را به آرامی منقبض و سفت کرده و زانو را به سمت پایین(سطح زمین) حرکت دهید. این تمرین را حدود 3 مرتبه انجام دهید.

هل دادن دیوار حرکت ورزش مناسب آسیب مینیسک

با فاصله از یک دیوار بایستید و هر دو دست خود را صاف و کشیده روی دیوار قرار دهید. پای آسیب‌دیده را عقب تر از پای سالم خود قرار داده و به آرامی با دستانتان به دیوار نیرو وارد کنید. ( نباید دستانتان خم شوند.)

این حرکت را تا جایی انجام دهید که در ساق پای آسیب دیده کشش احساس کنید. 15 الی 30 ثانیه در این حالت بمانید و سپس به حالت عادی برگردید. این تمرین را روزانه چندین مرتبه تکرار کنید.

حرکت با کش

حرکت با کش حرکت ورشی مناسب آسیب مینیسک

حرکت با کش حرکت ورشی مناسب آسیب مینیسک

تمامی این تمرینات را 2 ست 15 تایی انجام دهید.کشی را دور مچ پا و به یک در ببندید. پشت به در بایستید. پای سالم را نزدیک به در برده و در را ببندید. بدون اینکه زانویتان خم شود پایی که از در دور است را به طور مستقیم به سمت جلو ببرید. این حرکت را در 2 ست 15 تایی انجام دهید.

بالا بردن پا

روی زمین و به پشت دراز بکشید. پاهای خود را به حالت صاف و کشیده روی زمین قرار دهید. زانوی سالم خود را خم کنید و کف پایتان را روی زمین قرار دهید. پای آسیب‌دیده را همانطور صاف و بدون اینکه زانو خم شود، حدود 20 سانتی متر از سطح زمین بلند کنید.(عضلات ران را منقبض و سفت کنید.)

به آرامی پای خود را پایین آورید و این حرکت را مجددا انجام دهید. بهتر است حدود 2 ست 15 تایی این تمرین را انجام دهید.

حرکت پله ای

کنار پله و یا سطحی به ارتفاع 7 تا 12 سانتی متر بایستید. پای آسیب دیده خود را روی سطح پله قرار دهید و پای دیگر را روی زمین نگه دارید. وزن خود را روی پای آسیب دیده انداخته و پای سالم خود را از روی زمین بلند کنید. این تمرین را حدود 2 ست 15تایی انجام دهید.

مینی اسکات مناسب مینسیک آسیب دیده

بایستید و کمر خود را به دیوار تکیه دهید به نحوی که شانه‌ها و سر شما به دیوار بچسبد. باید پاهای خود را به عرض شانه باز کنید و به اندازه یک پا از دیوار فاصله داشته باشید. زانوهای خود را به آرامی خم کنید و باسن خود را به سمت زمین بکشید.

هنگامی‌ که به زاویه ۱۵ درجه رسیدید حدود 10 ثانیه در همان حالت بمانید تا بتوانید درگیر شدن عضلات ران خود را احساس کنید. از انجام دادن اسکات کامل خودداری کنید تا ران شما موازی با زمین قرار بگیرد.

این حرکت باعث می‌‌شود که فشار بسیار زیادی به زانوهای شما وارد شود. سپس به آرامی بدن خود را به عقب و به نقطه شروع برگردانید. این تمرین را حدود 2 ست 10تایی با 30 ثانیه استراحت انجام دهید.

ممنوع!!!

 

حرکت مضر برای مینیسک زانو

حرکت مضر برای مینیسک زانو

در صورتی‌که مینیسک پاره شود پزشک با تشخیص خود به بیمار توصیه می‌کند از انجام برخی تمرینات ورزشی خاص خودداری کند.

تمریناتی که با حرکات چرخشی، اسکات کامل یا خم شدن همراه باشد، فشار بسیار زیادی را به زانوی ناپایدار فرد وارد می‌کند. چنانچه هر گونه تمرین ورزشی باعث بروز درد در بیمار شود یا منجر به ناپایداری زانوی وی شده باید فوراً از ادامه دادن آن خودداری کند.

جمع‌بندی

این تمرینات ورزشی آسیب مینیسک یک روند کلی می‌باشد. البته این امکان وجود دارد که براساس وضعیت، شرایط و توانایی‌های بیمار، پزشک تمرینات تقریباً متفاوتی را توصیه کند. ضمناً این را هم در نظر بگیرید که زمان بهبودی بیمار در درمان‌های غیر جراحی و نیز درمان‌های جراحی، به موارد مختلفی بستگی دارد.

 

به این صفحه چند امتیاز میدی؟

بین 1 تا 5 ستاره نمره دهید!

میانگین رتبه 0 / 5. 0

0 پاسخ

پاسخ دهید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
مشارکت رایگان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *