پارگی تاندون شانه

آیا از درد شانه رنج می برید؟ این درد با گزگز و سوزش همراه است؟ درد ناشی از بلند کردن اجسام و یا برخی تحرکات برای شما غیر قابل تحمل است؟ اگر این نشانه ها شما را درگیر کرده است. احتمالا به تاندون شانه شما آسیبی وارد گردیده.

شانه دارای عضلات و تاندون های بسیاری در اطراف مفصل خود می باشد که در مجموع به آن ” روتاتور کاف ” گفته می شود. در واقع به کمک این عضلات استخوان بازو مستحکم و با قدرت در داخل حفره شانه نگهداری می شود و البته قدرت تحرک و یا وارد شدن فشار های مختلف را محیا می نماید.

در صورتی که رتاتور کاف آسیب ببینید ، احساس درد آغاز می شود و فرد درد مختصر و مبهمی را تجربه می کند ، اما این درد در زمان خواب و یا برخی از امور شدت یافته و آزار دهنده خواهد بود. این آسیب در افرادی که تحرکات زیادی در ناحیه شانه و دست ها دارند ، و یا برخی از ورزشکاران ، بیشتر دیده می شود.

برخی از شغل ها نیز از دست ها بیشتر از سایر اندام ها استفاده می کند در واقع این مشکل ممکن است برای:

افرادی که نقاش ، نجار ، و یا ورزش هایی مانند بیس بال یا تنیس انجام می دهند بیشتر دیده می شود.

علائم آسیب یا پارگی تاندون شانه

در صورتی که روتاتور کاف آسیب ببیند علائم زیر بروز می نماید که ممکن است یک یا چند حالت به صورت هم زمان ظاهر شود :

  • احساس درد در اعماق شانه
  • بروز مشکلات در خواب و اختلال در آن
  • دشوار شدن حرکت دست ها در زمان بالا بردن
  • سخت شدن امور ساده مانند شانه زدن ، شستشوی موها ، پوشیدن لباس ها و…
  • احساس ضعف در بازوها

دقت داشته باشید که آسیب وارد شده به این عضلات می تواند در نهایت از یک التهاب کوچک به یک پارگی جدی در عضلات و تاندون ها بیانجامد بنابراین هرگونه احساس درد و ناراحتی را با بهترین متخصص ارتوپدی در تهران در میان بگذارید تا به صورت کاملا تخصصی بررسی و معاینه بشوید . احساس درد در ناحیه شانه شاید درابتدا بسیار ناچیز و کم باشد اما در صورتی که این درد مزمن و پایدار شد باید حتما توسط متخصص ارتوپدی بررسی های لازم انجام شود .

اگر در هنگام تحرک و یا وارد شدن کوچکترین فشار ، حرکت شانه ها و دست ها برایتان دشوار شد و یا با وارد شدن یک آسیب به شانه ها امکان تحرک دست وجود نداشت حتما به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایید.

اگر دچار پارگی روتاتورکاف شده باشید، آسیب وارد شده به آن به مرور زمان بیشتر می شود اما در ابتدای امر درمان راحت تر خواهد بود.

همچنین باید به این نکته دقت داشته باشید که با مراجعه زود هنگام در زمان درد مفاصل و یا ماهیچه ها می توانید از وارد شدن آسیب های جدی به نواحی مختلف بدن جلوگیری نمایید. در راستای این امر احساس درد در ناحیه زانو نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد و با توجه به اهمیت این مساله باید به بهترین جراح آرتروز گردن تهران مراجعه نمایید تا با بررسی مشکلات و وضعیت تاندون ها و مفاصل میزان آسیب وارد شده را تشخیص و نسبت به درمان آن اقدامات لازم انجام شود.

علت های پارگی تاندون شانه

وارد شدن آسیب به شانه ها در اثر ساییدگی و پارگی بافت تاندون ایجاد می شود ، در مجموع انجام فعالیت های تکراری ، بلند کردن اجسام سنگین برای مدت طولانی و ایجاد خارهای استخوانی در اطراف استخوان شانه از مواردی است که باعث بروز این آسیب می شود . طبیعتا اصرار و مداومت بر انجام اموری که این آسیب را ایجاد نموده اند ، به تشدید میزان آن کمک کرده و آسیب وارد شده را جدی تر می نماید .

عوارض پارگی تاندون شانه

در صورتی که تاندون های شانه به شدت دچار آسیب و پارگی بشوند ،باعث ایجاد ضعف و انحطاط پیش رونده مفصل شانه می شود. در حقیقت آسیب اصلی به مفصل شانه وارد می شود که قدرت تحرک را از شانه ها میگیرد . در مقابل هم اگر شانه ها برای مدت طولانی حرکت نکنند و بی تحرک باشند، بافت همبند متصل به مفصل شانه ضخیم شده و عارضه ی شانه یخ زده بروز می نماید.

تشخیص پارگی تاندون شانه

در معاینه فیزیکی، پزشک بخش‌های مختلف شانه شما را فشار می‌دهد و بازو را در جهت‌های خاصی حرکت می‌دهد. او همچنین قدرت عضلات اطراف شانه و بازو را بررسی می‌کند. در برخی موارد، ممکن است آزمایش‌ها تصویری تجویز شود، مانند:

  • اشعه ایکس
  • سونوگرافی
  • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
Call Now Button